نوشته ها

جشنواره گردشگری سفر به توران برگزار شد

ارسال شده توسط :

جشنواره گردشگری سفر به توران برگزار شد

((میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت:چهارمین جشنواره گردشگری “سفر به توران” با استقبال چشمگیر گردشگران در روستای هدف گردشگری رضا آباد بخش بیارجمند برگزار شد. به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» افزود: این جشنواره روز گذشته(جمعه هفدهم اردیبهشت ماه)، با حضور بیش از ۳۰۰ گردشگر داخلی و تعدادی از گردشگران فنلاندی برگزار شد.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی گردشگران با جاذبه‌های طبیعی شهرستان به ویژه منطقه نمونه گردشگری رضا آباد بخش بیارجمند عنوان کرد و گفت: این جشنواره با همکاری بخشداری، اداره پارک ملی توران و شورای اسلامی و دهیاری روستای رضا آباد برگزار شد. حسنی از جمله برنامه‌های این جشنواره را بازدید از زیستکره توران و روستای هدف گردشگری قلعه بالا، اجرای شتر سواری، آفرود، موسیقی محلی، چوب بازی و … عنوان کرد و افزود: محصولات محلی ساکنان رضا آباد خارتوران از جمله دوغ و کشک و … در سیاه چادر عشایری عرضه شد. وی گفت: عشایر رضا آباد خارتوران تنها عشایر کوچ رو در شاهرود هستند که سیاه چادر دارند. رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود به صدور مجوز دو اقامتگاه بومی در روستای رضا آباد اشاره کرد و گفت: امکان اسکان، شترسواری، آفرود و … در تمامی ایام سال برای گردشگران در این منطقه فراهم شده است.

در مجموعه روستاهای این منطقه طوایف و ایلات مختلفی سکنی دارند و بافت گلیم، توبره، پلاس، سوزن دوزی و تهیه البسه محلی از جمله صنایع دستی مردم این منطقه است. توران از نظر پوشش گیاهی از تنوّع بالایی برخوردار است و در میان گونه های جانوری آن برخی از نادرترین گونه ها مانند یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی و پرندگانی همچون زاغ بور و هوبره دیده می‌شود. زیستکره توران با بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار وسعت دومین ذخیره گاه زیستکره جهان از نظر وسعت محسوب می شود که از سه قسمت پارک ملّی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده تشکیل شده است. این منطقه در قسمت جنوبی جاده تهران – مشهد و در قسمت شمال شرقی دشت کویر قرار دارد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons