نوشته ها

جشن آیینی و معنوی تیرگان با حضور پرشور مردم برگزار شد

ارسال شده توسط :

جشن آیینی و معنوی تیرگان با حضور پرشور مردم برگزار شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

جشن تیرگان فراهان از آیین های معنوی ثبت شده در فهرست آثار ملی با حضور استاندار مرکزی و مشاور عالی ایشان ،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، فرماندار فراهان، مسئولین شهرستان در جوار امامزاده احمد بن علی (ع) ذلف آباد فراهان با حضور پرشور مردم و تقدیر از زارعان نمونه برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این مراسم گفت: این جشن به شکرانه برداشت گندم انجام می‌شود و ریشه در باورهای مردم منطقه دارد که تا به امروز نیز حیات داشته است.

سید محمد حسینی ادامه داد: نام دیگر جشن تیرگان، جشن گندم است که در طول حیات خود گرچه با تغییرات حرکت کرده اما از بین نرفته است و در این روز مردم از تمام منطقه فراهان و شهرهای اطراف مانند آشتیان، تفرش، اراک، در این محل اجتماع کرده و برای خیر و برکت محصولات کشاورزی خود دعا و نیایش می ‌کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی خاطرنشان کرد: جشن تیرگان از زمان‌های ایران باستان در روز سیزدهم تیر برگزار می ‌شد ولی تاریخ برگزاری این جشن به دلیل اینکه روز آغاز فصل تابستان، فصلی پرکار برای کشاورزان و بلندترین روز سال است و همچنین شروع برداشت گندم به عنوان مهم‌ ترین محصول کشاورزان این منطقه است، به یکم تیر ماه تغییر یافته است.

حسینی افزود : ما با برگزاری این گونه مراسم سعی می‌کنیم با شناساندن و زنده نگه داشتن میراث تاریخی‌مان و نیز احیای پیام این مراسم موجبات خوشحالی مردم را فراهم کنیم.

سعید فائض پور فرماندار شهرستان فراهان نیز در این مراسم گفت : میراث فرهنگی سرمایه هر قوم است و یک نهاد به تنهایی نمی‌تواند این سرمایه را حفظ کند و حفظ آن نیاز به مساعدت نهادها و مردم دارد.

وی با اشاره به تولید مطلوب گندم نسبت به سال‌های گذشته در منطقه فراهان افزود: این جشن آیینی به نوعی سپاس‌گذاری و توجه به نعمت‌های الهی و پاسداشت میراثی است که نیاکان ما به یادگار گذاشته‌اند.

فرماندار فراهان اضافه کرد: امیدواریم این جشن بهانه‌ای باشد که مردم بیشتر به پرداخت زکات توجه کنند.

برگزاری آیین فال کوزه، تفعل به حافظ، نواهای اصیل موسیقیایی آیینی ومذهبی ، اجرای گروه تواشیح قاریان ممتاز بین المللی و اجرای خوانندگان برتر استانی، نمایش رسم شکرگذاری گندم و آب پاشان و برگزاری مسابقه بین شرکت کنندگان از برنامه های جانبی این جشن بود که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

همچنین در این مراسم از کشاورزان نمونه شهرستان فراهان و چند نفر از برگزیدگان مسابقه حضوری با تقدیم هدایا تقدیر و تشکر شد.

گفتنی است جشن تیرگان فراهان به دلیل اصالت و غنای فرهنگی ناب آن در دیماه سال ۸۹ در فهرست آثار ملی کشور به عنوان میراث معنوی به ثبت رسید.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons