نوشته ها

جشن انگور در نيكويه قزوين برگزار شد

ارسال شده توسط :

جشن انگور در نيكويه قزوين برگزار شد

((جشن انگور در نيكويه قزوين برگزار شد))

جشنواره محلي خوشه‌هاي زرين انگور در باغستان‌هاي شهرك نيكويه از توابع شهرستان تاكستان در استان قزوين برگزار شد.

محمد علي حضرتي‌ مشاور فرهنگي استاندار و مدير كل ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري با اعلام اين خبر گفت: برپايي جشن‌هاي محصول يكي از سنت‌هاي كهن در زندگي بشر است كه به شكرانه نعمت‌هاي الهي برپا شده و در طول تاريخ با فراز و فرود نسبي،‌ همواره ارزش و جايگاه خود را حفظ كرده و در روزگار ما نيز به يكي از روش‌هاي شناخته شده و جذاب براي رونق گردشگري تبديل شده‌ است.

حضرتي با اشاره به قابليت‌هاي برگزاري اين جشن‌ها در استان افزود: جشن‌هاي محصول با توجه به محيط محلي،‌ تكيه بر فرهنگ‌ بومي و قابليت‌هاي چشمگير اقتصادي نقش اساسي در تعميق پيوندهاي اجتماعي و هويت فرهنگي ايفا كرده و مي‌تواند به يك نماد و شناسه منطقه تبديل گردد كه علاوه بر راه يافتن به تقويم مسافرتي و تفريحي و فرهنگي مردم به احيا و گسترش فرهنگ بومي، توانمند كردن جوامع محلي،‌ سرزندگي، نشاط آفريني و بهبود كيفيت زندگي منجر شود.

وي همچنين به نقش گاهنبارانه و تقويمي اين جشن‌ها پرداخت و اظهار داشت: اين جشنواره‌ها زماني تاثيرگذار مي‌شوند كه در برنامه‌هاي دفاتر خدمات مسافرتي و علاقمندان به گردشگري جايگاه تثبيت شده‌اي بيابند و براي دستيابي به اين هدف بايد با مشاركت مردم محلي ضمن برگزاري شايسته و هدفمند سالانه، ‌با گسترش كمي و كيفي از سطح منطقه به ملي و بين المللي تبديل گردد تا به صورت يك رويداد شناخته شده‌ي توريستي درآمده و ضمن جذب گردشگران از مزاياي آن نيز به نفع منطقه بهره‌برداري شود.

مدير كل ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري استان قزوين تصريح كرد: دراستان قزوين با توجه به موقعيت‌ ممتاز اقليمي، محصولات متنوعي كشت مي‌شود و كمتر استاني اين ويژگي منحصر به فرد را دارد، از جمله انگور محصولي است.

كه با تنوع بسيار در تاكستان‌هاي استان به ويژه در شهرستان تاكستان و توابع آن به عمل مي‌آيد و مقام دوم را از نظر مقدار محصول در كشور به خود اختصاص داده كه جشن انگور قزوين مي‌تواند با برنامه‌ريزي و مديريت منسجم به يك رويداد مهم در سال تبديل گردد.

اين مقام مسئول خاطر نشان كرد: اين جشن در سال‌هاي پيشين توسط كانون رشد و توسعه غرب قزوين (قاقازان) و همراهي دستگاه‌هاي مرتبط و بخش خصوصي برگزار شده كه اميدواريم با همكاري مديران ارشد استان و همراهي مردم خوب منطقه بتوانيم اين جشن را براي سال آينده به صورت ملي برگزار نماييم.

آيت الله محمدي تاكندي مدرس حوزه و دانشگاه با ابراز خرسندي از برگزاري اين جشن گفت: دهستان نيكويه و قاقازان از مراكز مهم توليد محصولات كشاورزي به خصوص انگور است و اين جشن از گذشته‌هاي دور در اين منطقه رايج بوده كه اميدواريم جشن‌هاي ديگري همچون جشن عدس در يل آباد، سماق در كوهين نيز براي معرفي و رونق منطقه در برنامه‌هاي آينده اجرا شود.

قربان قديري دبير برگزاري جشن انگور و همايش پياده روي نيكويه ايجاد نشاط و شادابي مردم و معرفي آيين‌هاي بومي منطقه را از اهدف اين جشن خواند و افزود: پنجمين جشنواره انگور و همايش پياده روي و بازي‌هاي بومي منطقه با حضور سه هزار نفر و همراهي 200 روستا از توابع بخش كوهين و اكستان اجرا شد كه علاوه بر فراهم نمودن فضاي شاد و مفرح در باغ‌هاي سنتي، بازي‌هاي بومي و محصولات كشاورزي و فراورده‌هاي آن به گردشگران معرفي گرديد.

قديري تصريح كرد: در جشنواره انگور بيش از سه هزار نفر مسير 3 كيلومتري ناحيه صنعتي نيكويه تا تپه‌هاي باستاني قاراچاناق را طي كردند و در برنامه‌هاي اجراي موسيقي محلي،‌ بازي‌هاي بومي،‌ تجليل از چهره‌هاي ماندگار قاقازان و جشن شكر گزاري انگور شركت نمودند. وي در ادامه افزود: در پايان اين مراسم اولين كلنگ سفره‌خانه سنتي و مسجد بين راهي نيكويه به مساحت 1000 متر به زمين زده شد و به بيش از يكصد نفر برندگان همايش جوايز نفيس اهدا گرديد.

شايان ذكر است: استان قزوین با بیش از35 هزار هكتار تاکستان، با توليد حدود 435 هزار تن انگور و بیش از 50 هزار تن كشمش، رتبه دوم توليد در سطح کشور را به خود اختصاص داده است كه بخش قابل توجهی از صادرات كشمش کشور از اين استان صورت می گیرد. مكان عمده توليد انگور در اين استان، شهرستان تاكستان بوده كه با داشتن سطح زیر کشت بيش از25 هزار هكتار انگور رتبه اول را در بین شهرهای مهم تولید کننده انگور کشور داراست.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons