نوشته ها

جشن شب چله در موزه منطقه ای زاهدان برگزار میشود

ارسال شده توسط :

جشن شب چله در موزه منطقه ای زاهدان برگزار میشود

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان ))

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان جلسه هماهنگی برگزاری جشن شب چله (یلدا) در محل دفتر معاونت گردشگری برگزار شد.

در این جلسه مجتبی میر حسینی معاون گردشگری اداره کل با اشاره به اینکه جهانگردی عامل زنده نگه داشتن سنت ‌ها و آداب و رسوم گذشته می شود افزود : در بسیارى از کشورهاى پیشرفته جهان، گنجینه ‌هاى مردم ‌شناسى که ارائه دهنده شیوه زندگى گذشتگان و سیر تحولات آن در طول تاریخ است، ضمن ایجاد مرکزى براى پژوهش‌هاى مردم شناختی، انبوهى از جهانگردان را به ‌سوى کشور خود جلب مى‌کنند.

میرحسینی اعلام کرد: فرهنگ منحصر به فرد مردم سیستان و بلوچستان خود بعنوان جاذبه ی گردشگری شناخته می شود و به همین دلیل دغدغه های زیادی برای حفاظت از این فرهنگ اصیل بومی را ایجاد نموده است.

معاون گردشگری خاطر نشان کرد : کالایی شدن و تجاری شدن فرهنگ و در نتیجه از بین رفتن آن به شکل فزاینده ای منجر به نگرانی شده است که حفظ و گرامیداشت سنت ها از جمله فرهنگ حضور در منازل بزرگترها در شب یلدا علاوه بر حفظ و تقویت روابط درون یک خانواده و جامعه، ، سبک زندگی و آداب و رسوم تاثیر بسزایی در جذب گردشگران فرهنگی خواهد داشت.

وی یادآور شد : در حقیقت گردشگری فرهنگی، نوعی از گردشگری است که گردشگر را به فراگیری، آموزش، کنکاش و کسب تجربه درباره فرهنگ حال و گذشته جامعه مقصد و مقایسه آن با داشته‌ها و انگیزه‌های جامعه خود و دیگران وا میدارد و در واقع تجربه کیفی میان گردشگران و محیط مورد بازدید می باشد.

در ادامه این جلسه مجتبی سعادتیان مدیر موزه منطقه ای جنوب شرق ایران از برپایی جشن شب چله در موزه منطقه ای خبر داد و افزود: این برنامه شامل شاهنامه خوانی ،فال حافظ اجرای موسیقی محلی و سایر برنامه های شاد و متنوع می باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons