نوشته ها

جلسه سیاستگذاری دهمین همایش جاده ولایت به میزبانی میراث فرهنگی خراسان رضوی برگزار شد

ارسال شده توسط :

جلسه سیاستگذاری دهمین همایش جاده ولایت به میزبانی میراث فرهنگی خراسان رضوی برگزار شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

جلسه سیاستگذاری دهمین همایش علمی – پژوهشی جاده ولایت با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، جمعی از مدیران دستگاه های مختلف و اعضاء کمیته های مختلف این همایش به میزبانی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این همایش که به منظور برگزاری هرچه بهتر دهمین همایش علمی – پژوهشی جاده ولایت برگزار شد مهمترین موضوعات مرتبط با برگزاری این همایش بررسی و اهداف و محورهای دهمین همایش تبیین گردید.

حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این جلسه با اشاره به تاثیرات حرکت سیاسی – تاریخی حضرت امام رضا (ع)، از مدینه تا مرو و حضور آن حضرت در مشهد مقدس گفت: یکی از مهمترین اهدافی که این همایش باید آن را دنبال کند توسعه و تثبیت فرهنگ رضوی است.

وی گفت: البته این کار یک توفیق بزرگ است که با برنامه ریزی صحیح و عمل مناسب باید شکر گذار این توفیق باشیم.

زارع صفت اضافه کرد: نام امام رضا (ع)، با ایران و مشهد گره خورده است و تا کنون به همت این اداره کل نه دوره همایش علمی – پژوهشی جاده ولایت برگزار شده و امید می رود دهمین همایش نیز به بهترین شکل برگزار گردد.

وی با بیان اینکه در جریان فرهنگ سازی برای یک جامعه نقش رویدادهای تاریخی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ادامه داد: بهره گیری از خروجی این همایش اهمیت بالایی دارد و حرکت امام رضا (ع)، یک اقدام بسیار ارزشمندی است که می توان در این همایش به بهترین نحو به آن پرداخت.

وی در ادامه صحبت های خود به ظرفیت های موجود برای بهره گیری در برنامه ریزی هرچه بهتر این همایش اشاره کرد و افزود: یکی از این ظرفیت ها وجود پایگاه های تاریخی میراث فرهنگی است که با یک برنامه ریزی مناسب می توان از این ظرفیت ها نیز استفاده کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به حرکت حضرت ثامن الحجج (ع)، از استان های مختلف کشور از جمله خوزستان، فارس و یزد اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در این میان اهمیت دارد این است که از ظرفیت های این استان ها نیز بهره گرفته شود و مدیران میراث فرهنگی این استان ها نیز در جلسات سیاستگذاری برگزاری این همایش شرکت و برنامه های خود را ارائه کنند.

زارع صفت در ادامه گفت: ثبت جاده ولایت در فهرست آثار ملی، تهیه و نصب المان های مرتبط با حرکت امام رضا (ع)، استفاده از ظرفیت های استان های مسیر جاده ولایت، تشکیل دبیرخانه دائمی همایش و … از مهمترین موضوعاتی است که باید در برگزاری دهمین همایش علمی – پژوهشی جاده ولایت آن ها را اجرایی کرد.

در این جلسه هم چنین سید جواد جعفری مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، نیز در سخنانی با قدر دانی از برگزاری این همایش گفت: یکی از مهمترین اتفاقات و رویدادهای فرهنگی که در سال های اخیر در حال برگزاری است، جشنواره فرهنگی هنری امام رضا است که در ۳۱ استان و ۷۸ کشور در حال برگزاری است که همایش جاده ولایت نیز یکی از بخش های این جشنواره بزرگ و بین المللی است.

وی با اشاره به برگزاری این همایش افزود: در برگزاری این همایش دو اتفاق بسیار ارزشمند رخ می دهد اول اینکه حرکت و حضور امام رضا (ع)، از جنبه ها و زاویه های مختلف بررسی و واکاوی می شود و دوم نیز اینکه یک کار علمی برای عالم آل محمد (ص)،انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری همایش جاده ولایت یک کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است که به تبیین هرچه بهتر زندگی و سیره حضرت امام رضا (ع)، می پردازد.

گفتنی است در این جلسه هم چنین دیگر اعضاء حاضر در جلسه به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

دهمین همایش علمی – پژوهشی جاده ولایت به عنوان یکی از مهمترین اولویت های پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، با هدف شناسایی و بررسی دقیق مسیر حرکت امام رضا (ع)، از مدینه به مرو و به ویژه در ایران و استان خراسان رضوی، همزمان با دهه کرامت در سال جاری برگزار می گردد.

علاقه مندان برای ارسال مقالات ونیز دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص برگزاری این همایش می توانند به سایت این اداره کل به آدرسwww.razavi-chto.ir و یا سایت جاده ولایت به آدرس jadeyevelayat@razavi-chto.ir مراجعه و یا با شماره تلفن ۰۵۱۳۸۶۷۳۷۴۷ تماس بگیرند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons