نوشته ها

جلسه کمیته طبیعت گردی خراسان جنوبی برگزار شد

ارسال شده توسط :

جلسه کمیته طبیعت گردی خراسان جنوبی برگزار شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ))

جلسه کمیته طبیعت گردی استان با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جمعی از مسئولین، مدیر صندوق کار آفرینی امید و فعالین بخش طبیعت گردی استان در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مدیر کل میراث فرهنگی استان ضمن بیان اینکه یکی از توانمندیهای استان موضوع طبیعت گردی است، افزود: قابلیت های بالقوه این استان در حوزه طبیعت گردی نسبت به سایر استانها بیشتر است و ما باید ضمن جبران برخی عقب ماندگی ها، فعالیت های تازه ای را جهت بالفعل نمودن این قابلیت ها داشته باشیم.

حسن رمضانی تاکید کرد: باید آسیب ها با دقت بررسی شود و با هماهنگی بین بخشی دستگاههای اجرایی مشکلات را به حداقل برسانیم.

وی ضمن بیان اینکه کویر استان یکی از زیباترین و دست نخورده ترین کویرها است، افزود: از اواخر سال ۹۳ مراجعه به کویر های استان زیاد شده و خصوصاً در سه ماه گذشته تورهای مختلفی از جمله ۱۹ خودرو از ملیت های فرانسه، پرتغال و آلمان، یک تور اروپایی از طرف کرمان و تور چند نفره از کشور آلمان برگزار شده است و بزودی نیز یک تور فرانسوی به کویر استان خواهد آمد.

رمضانی گفت: کویر دهسلم مقصد گردشگران داخلی و اروپایی شده است. ما باید مقدمات را فراهم کنیم تا کویر برای استان به یک فرصت اقتصادی تبدیل شود چراکه رونق گردشگری یکی از محوری ترین برنامه های دولت است و دستور مقام معظم رهبری نیز بطور سریع و شفاف بر افزایش چند برابری گردشگران خارجی تاکید می کند.

در ادامه مرتضی عربی معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی استان گزارشی از مصوبات جلسه قبلی و روند اجرای اقامتگاههای بوم گردی استان ارایه کرد و گفت: درخواست های راه اندازی اقامتگاههای بوم گردی بررسی و پرونده ها تهیه و ارسال شده است.

وی افزود: در سفری با حضور مدیر توانمند سازی صندوق کار آفرینی امید کشور و مدیرعامل شعب استان، ضمن بازدید از برخی از این اقامتگاهها مصوب شد: تسهیلاتی تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال برای حمایت و توسعه اقامتگاههای بوم گردی در سطح برخی روستاهای هدف گردشگری استان اختصاص یابد

معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی استان ضمن بیان اینکه اقامتگاههای بوم گردی صرفاً با سرمایه گذاری در روستاهایی صورت می گیرد که شاخص ها و جاذبه های لازم جلب گردشگر را دارا باشند، افزود: اولین اقامتگاه احداثی در شهر سرایان، روستای سه قلعه می باشد.

عربی از توسعه کمپ های استراحت موقت گردشگری استان در ورودی برخی از مراکز شهرستان ها خبر داد و گفت: کمپ گردشگری تون محل بسیار مناسبی برای مسافران و گردشگران در ایام تابستان و نوروز می باشد که در این ایام نمایشگاههای سوغات محلی نیز در کمپ ها برپا می شود.

در ادامه مدیر صندوق کار آفرینی امید استان خراسان جنوبی گفت: این صندوق قبلاً فقط صنایع دستی را حمایت می کرد و در حال حاضر حمایت از اقامتگاههای بوم گردی و سفره خانه های سنتی نیز در دستور کار صندوق قرار گرفته است.

وی افزود: دید صندوق کار آفرینی امید در سطح کشور، به استان خراسان جنوبی، یک دید ویژه است و ما به دنبال حمایت از ظرفیت های روستایی، رفع بیکاری و جلوگیری از مهاجرت از روستاها هستیم.

مدیر صندوق کار آفرینی امید استان ادامه داد: تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به متقاضیان احداث اقامتگاه‌ های بوم‌ گردی تسهیلات ارائه می شود و ارائه این تسهیلات منوط به ایجاد اشتغال پایدار است.

وی بیان داشت: به متقاضیان دریافت تسهیلات خوداشتغالی در حوزه صنایع دستی ۱۰ میلیون و حوزه گردشگری نیز ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود که باید از سوی اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان معرفی شده باشند.

گفتنی است: در ادامه این جلسه با بحث و بررسی های مختلف در خصوص مشکلات دفاتر خدمات مسافرتی سطح استان، الگو برداری از استانهای موفق، توسعه و ترویج اقامتگاههای بوم گردی و هم چنین آماده سازی دهیاران تصمیماتی اتخاذ گردید.

از جمله مصوبات این جلسه می توان به پیش بینی برگزاری کارگاه و سفر آموزشی دهیاران روستاهای هدف گردشگری به استانهایی مانند یزد و کرمان اشاره کرد تا ضمن آشنایی دهیاران با مزایا و آثار مثبت گردشگری و اقامتگاههای بوم گردی از نزدیک موضوع را لمس نمایند.

یکی دیگر از مصوبات این جلسه، برگزاری جلسات کمیته های ذیل کارگروه به تناسب موضوع، در شهرستان ها و با حضور فرمانداران و مسئولان محلی بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons