نوشته ها

جلسه ی هم اندیشی در خصوص مشکلات و موانع توسعه و ترویج صنایع دستی

ارسال شده توسط :

جلسه ی هم اندیشی در خصوص مشکلات و موانع توسعه و ترویج صنایع دستی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

جلسه هم اندیشی و آسیب شناسی با حضور دهیاران شهرستان خوسف با محوریت تشویق و ترغیب مردم در حوزه صنایع دستی

جلسه ی هم اندیشی در خصوص مشکلات و موانع توسعه و ترویج صنایع دستی در روستاهای شهرستان خوسف، صبح امروز در محل بخشداری مرکزی با حضور دهیاران روستاهای شهرستان خوسف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در ابتدای این جلسه فاطمی بخشدار مرکزی ضمن خوش آمد گویی، گفت: با توجه به بحران کمبود آب و استعداد ویژه شهرستان خوسف در بحث صنایع دستی می بایست جدی گرفته شود تا هم جلوی مهاجرت گرفته شود و هم روستاها به حالت پویا و خود جوش بدل گردند .  

در ادامه عباس زاده معاون صنایع دستی و رئیس جلسه به بیان اهداف اصلی و پایه در حوزه صنایع دستی پرداخت و عنوان کرد: در حال حاضر ۸۰ رشته صنایع دستی و سنتی با ۳ هزار و ۵۰۰ صنعتگر در سطح استان فعال است که ۹۰ درصد آنها بانوان هستند.

حسین عباس ‎زاده با اشاره به پیشینه تاریخی و صنایع دستی و سنتی شهرستان خوسف اظهار داشت: صنایع دستی و سنتی زیادی در شهرستان وجود داشته که رو به فراموشی گذاشته شده که بعضی فعال شده و مابقی نیز نیازمند حمایت است که باید با آموزش‎ های رایگان و همکاری کمیته امداد امام خمینی، فنی‌ و حرفه ‎ای و بهزیستی احیاء شود.

وی افزود: مأموریت ما در حوزه صنایع دستی تولید، آموزش، اشتغال، ترویج، تشویق و تجهیز صنایع دستی بوده و توسعه اقتصادی نیز منوط به توسعه فرهنگی است که باید در رأس برنامه ‎ها قرار گیرد.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با توجه به زمینه‎ ها و ظرفیت ‎های موجود شهرستان خوسف، خواستار ایجاد شرکت‎ های تعاونی شد تا با تحت پوشش قرار دادن هنرمندان بتواند زمینه تولید، آموزش، اشتغال و بازار فروش را فراهم کند.

عباس زاده یکی از مسائل جدی و اساسی در پیشرفت هر روستا و منطقه ای پیشرفت و آگاهی از مسائل فرهنگی دانست و گفت: این امر محقق نخواهد شد به جز تعامل جدی و مستمر ما بین مسئولین و مردم .

اوی با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: صنایع دستی می بایست به عنوان محور و یکی از ارکان اصلی توسعه اقتصادی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی قرار گیرد و ابعاد گسترده صنایع دستی می بایست برای عموم به لحاظ کاربرد ها، قابلیت ها و مزیت ها آشکار شود و نوع تفکر مردم و مسئولین به چهره صنایع دستی و نیروی شاغل در این حوزه تغییر کرده و محرومیت زدایی انجام گردد .

در ادامه جلسه فرجامی فرد فرماندار شهرستان خوسف بر اهمیت ویژه به هنرهای سنتی و صنایع دستی و عزم جدی مسئولین اشاره کردند و افزود: بهترین راه توسعه و حفظ این هنرهای اصیل ایجاد باور، کمک های کارشناسان مربوطه و ارائه اطلاعات کامل و جامع به هنرمندان می باشد و می بایست آینده شغلی برای هنرمند روشن و آشکار گردد تا از نتیجه عملکرد خویش رضایت داشته باشند .

در ادمه اعضاء و مدعوین به بیان دیدگاهها و پیشنهاد های خود پرداختند و مصوبات زیر مورد تایید اعضاء قرار گرفت :

۱-         آسیب شناسی و رفع مشکلات توسعه و فعالیت صنایع دستی در هر روستا با همکاری دهیاری و شورا

۲-         ایجاد تعامل بین روستا ها به منظور تأمین راحت تر مواد اولیه و اشتراک تجربیات

۳-         ارسال مشخصات هنرمندان ، صنعتگران و پیشکسوتان اعم از فعال و غیر فعال به نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان و معاونت صنایع دستی به منظور تبیین و تدوین برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت

۴-         مشارکت سازمانها و نهاد ها به منظور ساماندهی تولیدات مزیت دار مرتبط با تولید و بازرگانی

۵-         استفاده از تجربیات سایر روستاها، مناطق و استانها به منظور ایجاد تنوع در محصولات، سهولت در کار، تهیه مواد اولیه با کیفیت و استفاده از تکنولوژی های جدید با حفظ اصالت های و ضوابط رشته های صنایع دستی

۶-         شناسایی صنایع دستی پر طرفدار و کاربردی و ایجاد اشتغال در رشته های اشباع نشده

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons