نوشته ها

حدود دو هزار و ۵۰۰ شی و سکه در سمنان ساماندهی شد

ارسال شده توسط :

حدود دو هزار و ۵۰۰ شی و سکه در سمنان ساماندهی شد

(( میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان ))

 

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: حدود دو هزار و پانصد شی فلزی، سفالی و سکه موجود در مخزن این اداره کل ساماندهی شد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «راضیه طاهری» افزود: از ابتدای سالجاری تا کنون ۷۰۰ سکه ، ۸۰۰ شی فلزی ، ۴۰۰ مهر و اشیای کوچک و ۶۰۰ شی سفالی ساماندهی شد.

وی گفت: بر این اساس توسط کارشناسان حفاظت و مرمت این اداره کل کار جداسازی اموال غیر همجنس از یکدیگر شامل آثار کاغذی، نسخ خطی، چوب و… از آثار سفالین، شیشه‌، فلز، سنگ، طبقه ‌بندی اموال همجنس و قرار دادن اموال با قدمت زیاد، حساس و خاص در محفظه‌ ها و ویترین‌ های مخصوص انجام شد.

طاهری از اختصاص فضای مناسب برای قرنطینه آثار جدید که وارد مجموعه می‌شوند خبر داد و افزود: برای حفاظت از سکه‌ ها، قفسه‌ های خاص و برای نگهداری مهرها جعبه‌ های محافظ چوبی اختصاص یافت .

وی گفت: سکه ‌ها به دلیل مقاومت فلز به کار رفته در آن ها، در برابر تغییرات دما و رطوبت، با تغییرات کم و در بسیاری موارد با کیفیت عالی باقی می‌ مانند و تنها زنگار” زنگ فلز یا اکسید فلز” طبیعی روی سکه نقره و مس، به دلیل قدمت زیاد و یا عدم نگهداری درست، ایجاد می‌شود و از شفافیت و درخشندگی سکه می‌ کاهد.

وی تاکید کرد: اطلاعات موجود در سکه‌ ها، از جمله نقوش، خطوط، عبارات، شعارها، نمادها و روند تغییر در علائم آن‌ها در مطالعات باستان شناختی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: برای حفاظت سکه‌ ها، تعداد ۷۰۰ سکه با جنس‌ های مختلف ( طلا ، نقره و…) مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی که در شرایط نامناسب قرار داده شده در محفظه‌ ها و شرایط استاندارد قرار داده شد.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons