نوشته ها

امام رضا

ارسال شده توسط :

امام رضا

حرم امام رضا (ع)

حضرت امام رضا ـ علیه السّلام ـ در سال ۱۴۸ هجری قمری در شهر مدینه متولد شد، و در ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری در سن ۵۵ سالگی در شهر طوس خراسان به شهادت رسید. در باب شهادت ایشان تقریباً تمام علمای شیعه و عده زیادی از علمای اهل سنت قائلند که آن حضرت مسموم و شهید شده اند. درباره عامل شهادت اختلاف نظر وجود دارد . قول مشهور این است که آن حضرت توسط مأمون خلیفه عباسی مسموم شده و به شهادت رسیده اند.

بعد از شهادت امام رضا ـ علیه السّلام ـ شیعیان بدن شریف آن حضرت را در خراسان تشییع کردند. این تشییع جنازه به حدی پر شور بود که تا آن زمان مثل آن دیده نشده بود، همه طبقات در تشییع جنازه امام حاضر شدند. حرم مطهر یا مشهد الرضا قدیمی ترین بخش اماکن متبرکه آستان قدس رضوی است. قسمتهای مختلف بنا و تزئینات داخل حرم در طول قرون گذشته به دلایلی بازسازی و مرمت شده است. اما پایه های اصلی بنا، همان پایه های اولیه است. ضریح مطهر  اولین ضریح در عهد صفویه بر روی قبر مطهر نصب شد. و تا آن زمان تنها صندوقی بر روی قبر قرار داشت ، ضریح کنونی چهارمین ضریح از جنس طلا و نقره میباشد. و در سال ۱۳۳۸ شمسی بر روی مرقد مطهر نصب شده است. بر فراز بنای اصلی حرم مطهر و در مرکز مجموعه اماکن مقدسه قرار گرفته، ساختار آن دو پوشه و به قولی تاریخ اولین طلاکاری بر روی آن در عهد صفویه صورت گرفته و در اثر حوادث مختلف چندین بار بازسازی شده است. قدیمی ترین مناره طلاکاری شده موجود در اماکن متبرکه، مناره بالای ایوان طلای صحن انقلاب (عتیق) است که در شمال غربی گنبد مطهر واقع شده و از بناهای عهد صفوی است و به قرینه آن مناره دیگری بر فراز ایوان عباسی (ایوان شمالی) در عهد افشاریه احداث شده است. این دو مناره در اثر حوادث تاریخی بارها آسیب دیده و چندین بار مرمت شده است. بنای نقاره خانه در دو طبقه با نمای بیرونی کاشیکاری شده  بر فراز ایوان شرقی صحن انقلاب قرار گرفته که بنای قبلی آن در یک طبقه و از حلب و چوب احداث شده بود. مطابق رسم معمول از زمان صفویه روزی ۲ نوبت، قبل از طلوع و غروب خورشید در همه ایام بجز ایام سوگواری، نقاره خوانی انجام میشد و نقاره چیان در یک گروه ۱۲ نفری به کار خود ادامه میدادند و در حال حاضر یک گروه ۷ نفری در همه ایام قبل از طلوع و غروب خورشید و در ماه مبارک رمضان قبل از اذان صبح و در اعیاد مذهبی و اعلام شفا، مراسم نقاره زنی انجام میشود.

سقاخانه : این مکان در وسط صحن انقلاب واقع شده و یکی از مهمترین آثار تاریخی اماکن متبرکه به شمار می آید. و چون بنای اولیه آن توسط شخصی به نام اسماعیل طلایی احداث شده به این نام نیز مشهور است و در سال ۱۳۴۵ شمسی پس از چند بار مرمت، تخریب و به شکل کنونی بازسازی و طلاکاری شده است. دو ساعت شماطه ای بر بدنه دو شبه مناره بر فراز ایوان غربی صحن انقلاب و ایوان جنوبی صحن آزادی نصب شده است که قدمت اولین ساعت به عهد صفویه یا مظفرالدین شاه بر میگردد. که همان ساعت موجود در صحن آزادی است.

در مجموع ۲۲ رواق قدیمی و جدید در آماکن متبرکه وجود دارد که عبارتند از:

رواق شیخ بهایی: در جنوب شرقی حرم مطهر واقع شده و به دلیل وجود مقبره شیخ بهایی در آن به این نام شهرت یافته است.رواق دار الحفاظ :  در جنوب حرم مطهر و بین روضه منوره و مسجد گوهرشاد واقع شده است.

رواق گنبد حاتم خانی: در شرق حرم مطهر و در غرب دارالسعاده و پایین پای مبارک واقع شده است.

رواق دارالسیاده: در غرب حرم مطهر واقع شده و در ضلع شرقی آن بین دارالسیاده و مسجد بالاسر پنجره ای مشبک از نقره وجود دارد و از آنجا ضریح مقدس نمایان است.

رواق دار الفیض: در جنوب روضه منوره و پشت سر مبارک قرار دارد، از شرق به رواق گنبد الله وردیخان و از غرب به دار الشکر محدود است.

رواق دار السعاده: در شرق حرم مطهر واقع شده و از سمت غرب بر پایین پای مبارک با رواق حاتم خانی و از شرق به ایوان طلای صحن نو و از شمال به رواق دارالضیافه و از جنوب به رواق دار السرور محدود است.

رواق دارالشکر: در شمال مسجد بالاسر و در مجاورت دارالفیض واقع شده و از شمال به ایوان طلای صحن انقلاب و از غرب به دارالشرف و از شرق به دار الفیض محدود می شود.

رواق توحید خانه: در شمال حرم مطهر و بین دارالفیض و صحن انقلاب قرار گرفته و از شرق به رواق الله وردیخان و از غرب به ایوان صحن انقلاب راه دارد.

رواق دارالسلام‌: در جنوب حرم مطهر و در شرق و موازات دراالحفاظ قرار دارد و در ضلع شرقی با دارالسرور و از طرف غرب با رواق گنبد حاتم خانی مرتبط است.

رواق دارالعزه: در جنوب شرقی حرم مطهر، بین رواق دارالسلام و دارالذکر واقع شده و از شمال به دارالسرور مرتبط است.

رواق دارالسرور: در جنوب دارالسعاده و شمال دارالذکر واقع است و از جنوب به دار العزه و دارالذکر و از شرق به طرف صحن آزادی و از غرب به دار السلام راه دارد.

رواق دار الذکر: در جنوب شرقی حرم مطهر و در غرب صحن آزادی واقع است و از شرق به حجره های صحن نو و از جنوب به دارالزهد راه دارد و در ضلع غربی با دارالعزه و در ضلع شمالی با دار السرور مرتبط است.

رواق دارالزهد: در جنوب شرقی حرم مطهر و در شمال صحن امام و متصل به آن است و از مشرق با رواق شیخ بهایی و از شمال با دارالذکر و از ضلع جنوبی با صحن امام خمینی و از ضلع غربی با راهرو تالار تشریفات مرتبط است.

رواق دارالعباده: آخرین رواق در جنوب شرقی حرم مطهر است و در شرق رواق شیخ بهایی قرار دارد و از طرف جنوب و شرق با صحن امام و از ضلع شمالی با صحن آزادی مرتبط است.

رواق گنبد الله وردیخان: در شمال شرقی حرم مطهر و رواق گنبد حاتم خانی، و در شرق رواق توحیدخانه واقع است و از شمال به صحن انقلاب و از شرق به دارالضیافه و از جنوب به دارالسعاده راه دارد.

 رواق دارالضیافه: در حد فاصل صحن انقلاب و آزادی و رواق گنبد الله وردیخان است و از جنوب به دارالسعاده اتصال دارد.

رواق دارالشرف: در شمال غربی حرم مطهر و شمال دارالسیاده واقع است و با ایوان طلای صحن انقلاب و رواق جدید دارالولایه و دارالشکر مرتبط است.

 رواق دارالولایه: در غرب روضه منوره واقع شده و از شمال به صحن انقلاب و قسمتی از بست شیخ طوسی و از شرق به رواقهای دارالشرف و دارالاخلاص و دارالسیاده و از جنوب به مدرسه دو در و پریزاد و از غرب به صحن جمهوری اسلامی محدود است و بزرگترین رواق حرم مطهر و جدید الاحداث میباشد.

رواق دارالاخلاص: در غرب حرم مطهر و مقابل بالاسر و در حد فاصل سه رواق دارالسیاده و دارالشرف و دارالولایه واقع شده است.

رواق دارالهدایه: درجنوب غربی حرم مطهر و در شمال رواق دارالرحمه و بین مدرسه در و صحن جمهوری واقع شده است.

رواق دار الرحمه: در جنوب دارالهدایه است و از شرق با بست شیخ بهایی و از غرب با صحن جمهوری مرتبط است.

این مسجد کوچک یکی از بناهای قدیمی اماکن متبرکه رضوی است و در ناحیه غرب حرم مطهر واقع شده و از ضلع غربی با یک پنجره فولادی به دار السیاده متصل است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons