نوشته ها

حضور۶ کشور خارجی و ۲۸ استان کشور در نهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان

ارسال شده توسط :

حضور۶ کشور خارجی و ۲۸ استان کشور در نهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در گلستان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: در جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین که از ۲۴ لغایت ۲۷ شهریور ماه در استان برگزار می شود، ۶ کشور خارجی و ۲۸ استان کشور حضور خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به اینکه امسال جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین با نگاه جدید و بهره مندی کاربردی اجرایی می شود، افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته و با نظر به حضور گردشگران تابستانه در استان ، زمان جشنواره به هفته پایانی شهریور ماه موکول شد.

کریمی با اشاره به مصادف شدن ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) تصریح کرد: برنامه شاخص امسال به تمرکز روی همین موضوع یعنی ازدواج سنتی اقوام شکل گرفته و بنا داریم از سه قوم سیستانی ، ترکمن و کتول سه زوج منتخب بصورت واقعی مراسم عروسی خود را با تکیه بر آداب و سنن بومی برگزار کنند.

وی افزود: سعی شده با برنامه ریزی های صورت گرفته و در راستای خروجی مناسب از جشنواره و در راستای کاهش هزینه ها، از حضور سفرای کشورهای آسیای میانه و اقوام مختلف در این حوزه بهره گرفته شود، تا با معرفی آداب و رسوم استان به جذب گردشگر کمک کنیم.

وی در ادامه از حضور شش کشور افغانستان ، قرقیزستان ، عراق ، پاکستان ،ازبکستان ،تاجیکستان در این جشنواره یاد کرد و خاطرنشان کرد: تعداد غرفه های این جشنواره ۱۸۴ غرفه می باشد که از ۲۸ استان در حوزه صنایع دستی و ۱۴ استان نیز برای موسیقی اقوام اعلام حضور کرده اند.

ابراهیم کریمی در خصوص مشکلاتی که در بحث اجاره سالن وجود داشت اظهار کرد: به دلیل اینکه جشنواره اقوام ایران زمین انحصاری استان گلستان می باشد، مکان مناسب برای برپایی این جشنواره، محل نمایشگاه های بین المللی استان است.

کریمی گفت : قرارداد اجاره سال گذشته ۱۱۵ میلیون تومان بود، و امسال بعد از رایزنی های صورت گرفته با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به تفاهم رسیدیم .

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سعی شده هزینه های اضافی امسال را به یک چهارم تقلیل دهیم تصریح کرد: موزه میراث روستایی در قرق بالغ بر ۷۰۰ هکتار پایلوتی برای اقوام استان می باشد و سعی داریم علاوه بر حفظ ساختار اصلی آن، مراسمات مختلف را نیز در آن برگزار کنیم و به دنبال آن هستیم که جشنواره اقوام را نیز به این مکان انتقال دهیم .

کریمی گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره اقوام ایران زمین در استان گلستان به مسئولیت آقای متکی شکل گرفته و ما نه تنها برای جشنواره اقوام بلکه برای سایر جشنواره های استانی نیز برنامه ریزی کردیم تا هر ماه یک جشنواره در هر شهرستان برگزار شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اظهار کرد: برای اینکه مردم گلستان از ظرفیت گروههای موسیقی جشنواره استفاده کنند اعلام شده تا شهرستانهایی که آمادگی میزبانی دارند اعلام کنند تا این گروهها در شب هایی که برنامه ندارند به این شهرستانها منتقل شوند.

وی همچنین به بهره مندی از ظرفیت صدا و سیمای استان جهت پخش زنده این جشنواره یادکرد و اظهار امیدواری کرد: بتوان از ظرفیت های مطلوب اطلاع رسانی استان به نفع توسعه ورونق گردشگری استان بهره برد.

جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین از تاریخ ۲۴ الی ۲۷ شهریور ماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی استان گلستان در جاده آق قلا-گرگان برگزار میشود و در مراسم افتتاح این جشنواره، مراسم ازدواج سنتی اقوام برگزار خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons