نوشته ها

حفظ بازار تاریخی اراک مهمترین برنامه میراث فرهنگی استان مرکزی است

ارسال شده توسط :

حفظ بازار تاریخی اراک مهمترین برنامه میراث فرهنگی استان مرکزی است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: حفظ بازار اراک و دیگر بناهای تاریخی استان، مهمترین برنامه این دستگاه فرهنگی است.

سید محمد حسینی در آیین تجلیل از برگزارکنندگان اولین جشنواره ملی عکس بازار تاریخی اراک افزود: هدف از برگزاری جشنواره عکس بازار تاریخی اراک معرفی این بنای بی نظیر تاریخی به مردم دیگر نقاط ایران اسلامی بود.

وی ادامه داد: بازار تاریخی اراک ارزشمندترین بنای تاریخی در این استان است که در سال های گذشته بر اثر بی توجهی مسئولان مربوطه و به خصوص کسبه، صدمات بسیاری به این مجموعه تاریخی وارد آمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اضافه کرد: وجود عناصر زاید، مرمت و بازسازی های خودسرانه و بدون استفاده از نظر کارشناسان میراث فرهنگی، رهاسازی کابل ها و سیم های برق و لوله های گاز، نصب تابلوهای ناهمگن با فضای تاریخی بازار، تبدیل کردن جرزها و ستون های قطور بازار به دکه ها و مغازه ها مهمترین مشکلات بازار تاریخی اراک است که تنها در صورت رفع این مشکلات می توان زمینه ثبت جهانی این مجموعه تاریخی را فراهم کرد.

وی ادامه داد: از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید اعتبارات قابل توجهی از محل استانداری استان مرکزی برای مرمت و بازسازی کارشناسانه بازار تاریخی اراک تخصیص داده شده است اما برای بازسازی کامل این مجموعه تاریخی باید همکاری و همدلی مردم و کسبه با دستگاه های دولتی مربوطه گسترده تر باشد.

در این آیین که در سرای مهر بازار اراک برگزار شد از برگزار کنندگان جشنواره عکس بازار تاریخی اراک تجلیل شد.

جشنواره عکس بازار تاریخی اراک از ۲۸ تا ۳۱ تیرماه امسال با حضور بیش از یکصد عکاس از نقاط مختلف کشور در شهر اراک برگزار شد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons