نوشته ها

حمایت از صنایع دستی ،گامی موثر در تحقق شعار سال و تبدیل علی آباد کتول به مقصد گردشگری

ارسال شده توسط :

حمایت از صنایع دستی ،گامی موثر در تحقق شعار سال و تبدیل علی آباد کتول به مقصد گردشگری

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

حمایت از رشته های مختلف صنایع دستی ، می تواند گامی موثر در جهت محقق شدن شعار اقتصاد مقاومتی و تبدیل علی آباد کتول به مقصد گردشگری باشد. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ، عباس عنایت مدیر این اداره در اولین جلسه سال ۱۳۹۵ با خبرگزاریهای شهرستان علی آباد کتول بیان داشت :شهرستان علی آباد کتول دارای ۳ کارگاه فعال در رشته های ساخت سازهای سنتی، نوار و البسه و پارچه های دست باف کتولی و سوزن دوزی بلوچه است و بیش از ۱۰۰ نفر بطور مستقیم در این کارگاه ها مشغول کار هستند. وی افزود: تا به حال برای یک هزار و ۱۴۰ هنرمند شهرستان علی آباد کتول کارت شناسایی صنایع دستی صادر شده و برای ۱۷۸ نفر از این تعداد که در حوزه صنایع دستی فعال تر هستند، شرایط استفاده از بیمه تامین اجتماعی نیز مهیا شده است.

 

عنایت در ادامه اظهار کرد: صنایع‌دستی ایران، به‌عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخص‌ترین هنر کاربردی ایران و یکی از ۳ قطب برتر صنایع‌دستی جهان است که ریشه‌های عمیق و استواری در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی دارد. عنایت اذعان داشت: صنایع‌دستی در کمک به رشد و توسعه اقتصادی، ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری اندک و بهره‌وری بالا و دستیابی به اهداف مختلف نقش موثری ایفا می کند و امروزه سرلوحه‌ برنامه ‌و فعالیت‌های بسیاری از دولت‌ها به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. عنایت حمایت از تولیدات صنایع دستی را در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی موثر دانست و گفت: صنایع دستی صنعتی است که ایجاد، راه‌اندازی، بهره ‌برداری و کاربر بودن آن نیاز به سرمایه‌گذاری اندک دارد و سرانه کم برای ایجاد یک شغل، عدم نیاز به تخصص‌های فنی و حرفه‌ای بالا، سازگاری و استفاده از مهارت‌های بومی، بازار ساده فروش محصولات، قابلیت و توانایی از جمله ویژگی های آن است که می تواند در شکوفایی اقتصاد نیز نقش موثر داشته باشد. مدیر ادراه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان علی آباد کتول در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به کارکردهای اقتصاد مقاومتی در حوزه گردشگری، عنوان کرد: جهانگردی پدیده‌ای است که از دیر باز در جوامع انسانی مختلف وجود داشته اما با ورود به عصر مدرن به عنوان یک صنعت سود‌آور مورد ‌توجه بسیاری از کشورهای دنیا قرار گرفته است.

 

عنایت سفر را پایه و اساس جهانگردی دانست و با تاکید بر لزوم مهیا کردن زیرساخت های  گردشگری در مقیاس کلی کشورمان، اذعان داشت: در مقیاس کوچک تر استان گلستان و شهرستان علی آباد کتول نیز با دارا بودن میراث کهن فرهنگی، یادمان‌های دیدنی، تنوع آب و هوایی، جاذبه‌های گردشگری و جاذبه‌های طبیعی، می توانند به عنوان مقاصد هدف گردشگران داخلی و خارجی معرفی شوند. وی با اشاره به سال اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی، گفت: صنعت گردشگری نوعی سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم خارجی در داخل کشور است و آثار انبساطی آن، توسعه در کلیه بخش‌های اقتصادی را به دنبال دارد. وی تصریح کرد: صنعت توریسم و سهم آن در اقتصاد ملی‌ کشورها از جمله مباحث مهمی ‌است که مورد‌ توجه صاحبان امر قرار گرفته و ارتباط تنگاتنگی با صنایع دیگری مانند هتلداری، حمل و نقل، آژانس‌های مسافرتی، صنایع‌دستی، رستوران‌داری، صنایع‌غذایی، کشاورزی و… دارد.

 

در سال ۱۳۹۴ بیش از دو میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به هنرمندان صنایع دستی شهرستان علی آباد کتول پرداخت شد. در راستای حمایت از کارگاههای فعال صنایع دستی شهرستان تسهیلات قرض الحسنه به بیش از ۳۰ هنرمند شهرستان پرداخت گردید . به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره میراث فرهنگی شهرستان علی آباد کتول،در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی شهرستان با پیگیری های مدیر کل میراث فرهنگی استان و تعاملات بعمل آمده با بانک ملی و صندوق کار آفرینی امید تسهیلات قرض الحسنه به بیش از ۳۰نفر از هنرمندان فعال شهرستان پرداخت گردید . عباس عنایت در این رابطه افزود در این شهرستان ۱۳۰۰هنرمند شناسایی شده در حوزه صنایع دستی مشغول به فعالیت بوده که برای حدود ۲۰۰ نفر این هنرمندان شرایط استفاده از بیمه تامین اجتماعی در قالب مشاغل خانگی مهیا شده است . ئیس میراث فرهنگی علی آباد کتول در ادامه یاد آور شد: با پیگیری های مدیر کل این دستگاه در سطح استان و تعاملات شهرستانی در سال ۱۳۹۴ بیش از دو میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به ۳۴ نفر از هنرمندان واجد شرایط و فعال پرداخت گردید . ایشان در پایان از مدیران بانک ملی و صندوق کارآفرینی امید شهرستان علی آباد کتول تقدیر و تشکر خود را ابراز نمودند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons