نوشته ها

خاتم سوغات صنایع دستی روستای شیخ شبان به گردشگران و مسافران نوروزی میباشد

ارسال شده توسط :

خاتم سوغات صنایع دستی روستای شیخ شبان به گردشگران و مسافران نوروزی میباشد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری))

به گزارش دفتر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری؛

کارشناس روابط عمومی این اداره کل از خاتم به عنوان سوغات صنایع دستی روستای شیخ شبان به گردشگران و مسافران نوروزی خبر داد و اظهار داشت: اگرچه مالکیت معنوی این هنر صنعت مربوط به مردم شیراز و اصفهان است، لیکن این کار از حدود ۴۰ سال پیش به روش استاد شاگردی به استان چهارمحال و بختیاری وارد شده و در اندک زمان این هنر گسترش یافت تا جائیکه اهالی روستای شیخ شبان از توابع بخش بن حدود ۴۰۰ نفر استادکار گل بندی خاتم در خود جای داده و یکی از قطب های مهم تولید گل بندی خاتم در کشور است.

مسلم اسداللهی با بیان اینکه روستای شیخ شبان از توابع شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری است که در فاصله ۳۹ کیلومتری شمال غربی مرکز استان واقع شده که به لحاظ حجم گردشگر یکی از نقاط جاذب استان محسوب می شود. وجود جاذبه های طبیعی و مذهبی در کنار هم یکی از دلایل بالا بودن حجم گردشگر در سطح منطقه می باشد افزود: هنر خاتم کاری عبارتست از قراردادن قطعات کوچک مثلثی در کنار هم و ایجاد اشکال هندسی با استفاده از مواد اولیه مربوطه. مواد اولیه مصرفی در خاتم کاری شامل چوب های سه گوش عناب، نارنج، فوفل، آبنوس و … و فلز برنج، مس، نقره، طلا و … به شکل مفتول های نازک استخوان شتر، عاج فیل ، چسب چوب یا سریش می باشد و شاید به علت دقت و حوصله زیاد استادان این هنر و همچنین ظرافت و ریزه کاری های موجود در این هنر است که نام آن را خاتم یعنی ختم هنرها گذاشتند.

فرآورده های خاتم کاری بسیار متنوع هستند، از جمله محصولات خاتم میتوان به جعبه دستمال کاغذی، جعبه جواهرات، سطل زباله، انواع قلمدان، جا قرآنی، شکلات خوری، میز و صندلی، تختخواب، قاب عکس و … اشاره کرد که به علت زیبایی خیره کننده و بعد هنری آن مخاطبان زیادی را به خود جذب نموده است.

 

 

مسلم اسدالهی

روابط عمومی

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons