نوشته ها

خانه تاریخی قرائی در شهرستان رشتخوار مرمت می شود

ارسال شده توسط :

خانه تاریخی قرائی در شهرستان رشتخوار مرمت می شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار از مرمت خانه تاریخی قرائی این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، کاظم کامیاب گفت: در این مرحله از مرمت، کار آواربرداری اتاق های ضلع جنوبی، احیاء دیوارها، طاقها، بادگیر و سقف در نقاط مورد نیاز انجام می شود.

وی افزود: این خانه تاریخی با ۹۷۰ متر زیربنا در مرکز شهر رشتخوار قرار دارد و از ۴ قسمت با دیوارهای خشتی و سقف های گنبدی شکل ساخته شده است که از قسمت جنوبی بعنوان فضائی جهت گذران فصول گرم سال با توجه به بادگیرهای این قسمت استفاده می کردند.

کامیاب اظهار داشت: هر قسمت از این خانه تاریخی کاربردی متفاوت داشته که از قسمت شمالی بعنوان شاه نشین زمستانی، از قسمت جنوبی به عنوان فضایی جهت گذران اوقات تابستان، از قسمت شرقی به عنوان فضائی جهت پذیرائی از مهمانان و از قسمت غربی نیز بعنوان اتاق های مخصوص خدمه و نگهبانان استفاده نموده اند. وی افزود: سر در ایوان شمالی و جنوبی این بنا با سنگ، کتیبه و نقوش ویژه ای تزئین شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار گفت: این خانه تاریخی با توجه به کتیبه سر در ایوان شمالی به دستور حاج سلطان علی خان قرائی ملقب به حاجی خان یاور حاکم وقت رشتخوار و توسط معماران یزدی در ۲۰ شعبان ۱۳۴۴ ه. ق ساخته شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons