نوشته ها

خانه حسین پور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

ارسال شده توسط :

خانه حسین پور در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

خانه حسین پور واقع در شهرستان بشرویه با شماره ۳۱۲۵۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت آثار این اداره کل گفت: قدمت این اثر به قاجاریه بر می گردد و از بارزترین ویژگیهای این بنا قرار داشتن در یکی از محله های قدیمی و تاریخی شهر بشرویه یعنی میانده می باشد.

طاهره مال اندوز افزود: قرار داشتن در یکی از زیباترین کوچه های این محله یعنی کوچه ی مهری و نزدیکی این بنا به آثار و بناهای شاخص این شهر مانند خانه مستوفی, خانه اسدی، حسینیه حاج علی اشرف، مدرسه علمیه، آب انبار میانده، مسجد میانده، خانه پناهی، مسجد قدیمی نخل خانه علی نژادو . . . را می توان از دیگر ویژگی های این بنا از نظر موقعیت قرار گیری برشمرد.

وی بیان داشت: حفاظت و رسیدگی به این بنا باعث حفاظت از برخی از اندامهای شهری مانند ساباط مشرف به این بنا می گردد که این ساباط نیز جزو معدود ساباط های سالم در بافت تاریخی بشرویه می باشد.

کارشناس ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی تاکید کرد: ویژگیهای خود بنا نیز حایز اهمیت است مانند بادگیر ۵ چشمه, دو صفه ( ایوان ) بودن بنا که از نظر دوره بندی های تاریخی و فرهنگی بافت می تواند مهم باشد.

مال اندوز گفت: این بنا استان خراسان جنوبی، شهرستان بشرویه، بخش مرکزی، شهر بشرویه، میدان امام خمینی، خیابان ملا عبدالله تونی بشروی، کوچه ملا عبدالله تونی ۳ (مهری) قراردارد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons