نوشته ها

خانه دکتر غلامحسین شکوهی در فهرست آثار ملی ثبت می شود

ارسال شده توسط :

خانه دکتر غلامحسین شکوهی در فهرست آثار ملی ثبت می شود

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ))

معاون میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی از ثبت خانه دکتر شکوهی پدر علم تعلیم و تربیت ایران در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، علی شریعتی منش معاون میراث فرهنگی این اداره کل افزود: خانه دکتر شکوهی در زادگاهش، شهرستان خوسف واقع است و دارای ویژگی های معماری، فرهنگی و سنتی است که به همین دلیل در فهرست آثار ملی کشور ثبت می گردد.

علی شریعتی منش بیان داشت: این بنای زیبا که به عنوان یک خانه باغ تاریخی است دارای فضاهای تابستان نشین مشرف به باغی زیبا و زمستان نشین است. از دیگر بخش های آن می توان به یک ایوان با پوشش تاق و تویزه، سر در ورودی و هشتی اشاره کرد که با کاهگل و گچ اندود شده است.

وی یادآور شد: دکتر غلامحسین شکوهی شخصیت برجسته و فرهنگی کشور که از ایشان به عنوان پدر علم تعلیم و تربیت ایران یاد می شود در سال ۱۳۰۵ ه. ش در خوسف، از توابع بیرجند زاده شد. وی تحصیلات متوسطه را در زادگاه خویش به پایان رسانید و بعد از مدتی به دریافت درجه ی لیسانس از دانشکده ی ادبیات دانشگاه تهران نایل آمد. در آذر ماه ۱۳۳۶ ه. ش در ردیف دانشجویان رتبه اول برای ادامه تحصیل به خارج از کشور اعزام گردید. و در اسفند ۱۳۴۲ ه. ش پس از دریافت لیسانس تعلیم و تربیت و گواهینامه ی تخصصی راهنمایی حرفه ای و دکتر ای علوم تربیتی از دانشگاه ژنو ، به ایران بازگشت.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons