نوشته ها

خانه مشروطه گرگان ثبت ملی شد

ارسال شده توسط :

خانه مشروطه گرگان ثبت ملی شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

مجموعه حاج قاسم استرابادی (خانه مشروطه) واقع دربافت قدیم گرگان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام این خبر گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته جهت ثبت آثار تاریخی و بناهای ارزشمند بافت قدیم گرگان، نسبت به ثبت خانه مشروطه گرگان نیز اقدام شد و این اثر به ثبت ملی رسید.

ابراهیم کریمی در ادامه افزود: این بنا که یک خانه مسکونی است در محله در بنوی بافت قدیم واقع شده و در دوره مشروطه برخی از جلسات انجمن مشروطه استراباد در آن برگزار می شده، در دهه۳۰ مکان تاسیس مدرسه ملی جعفری بوده و شاهد یکی از ارزشمندترین رویدادهای مذهبی کشور (مراسم مذهبی پامنبری در شب عاشورا) در ۱۵۰ سال گذشته نیز بوده است و درحال حاضر بدون کاربری می باشد.

وی اذعان داشت: این مجموعه در دوره قاجار ساخته شده و درحال حاضر این اثر به دو بخش خصوصی حاج قاسمی و وزیری تقسیم شده است . معماری سازگار با اقلیم شهر گرگان، استفاده از ساختمان بوم آورد، پرهیز از بیهودگی، مردم واری ازجمله اصولی است که در ساخت این بنای متعلق به دوره قاجار قابل بررسی است.

کریمی خاطر نشان کرد: ارتفاع گرفتن بنا از سطح زمین و اجرای آن برروی کرسی چینی آجری ، دو طبقه بودن بنا و برونگرایی با ایجاد باز شوهای متعدد و ایجاد فضای نیمه باز ایوان و مهتابی و بهره گیری از پیمودن و رعایت تناسبات انسانی و تبلور آن در شکل گیری اتاق های سه دری و دو دری از جمله ویژگی های معماری ارزشمند به کار رفته در خانه حاجی قاسمی است که در گونه شناسی معماری مسکونی شهر گرگان نقش به سزایی دارد.

وی یاد آور شد: این اثر به عنوان ۱۳۸ امین اثر در شهرستان گرگان و ۶۵۴ امین اثر درسطح استان است که به ثبت ملی رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در پایان اظهار امیدواری کرد: با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی و معرفی هر چه بهتر این آثار، گام های ارزنده ای جهت حفظ و احیای این مواریث ارزشمند استان برداشته شود.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons