نوشته ها

خانه هنرمندان، معرف فرهنگ و هنر کردستان است

ارسال شده توسط :

خانه هنرمندان، معرف فرهنگ و هنر کردستان است

((مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، خانه هنرمندان سنندج را معرفی کننده فرهنگ و هنر کل استان عنوان کرد.

رسول اشتودان در نشست راه‌اندازی خانه هنرمندان شهر سنندج، اظهار کرد: سنندج یک شهر تاریخی و دارای ظرفیت‌ها و آثار و جاذبه‌های قدیمی زیادی است.

وی با اشاره به ایجاد خانه هنرمندان در خانه قدیمی ملک‌التجار سنندج، به کارگیری بناها به این منظور را در راستای احیای بافت تاریخی شهر عنوان کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، خانه هنرمندان را پایلوتی به منظور احیای این بافت قدیمی دانست و افزود: باید کاربری فرهنگی هنری در این مکان، الگویی برای بناهای دیگر باشد.

اشتودان با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی به تنهایی نمی‌تواند در بحث احیای بافت‌های قدیمی موفق باشد، گفت: باید در این رابطه از ظرفیت نهادهای دیگر نیز استفاده شود.

وی با قدردانی از حضور شهرداری سنندج برای تحقق این موضوع، تصریح کرد: خانه هنرمندان سنندج، نخستین بنایی است که خارج از حوزه فعالیت میراث فرهنگی با کاربری فرهنگی و هنری به شهرداری واگذار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، خانه هنرمندان سنندج را معرفی کننده فرهنگ و هنر استان عنوان کرد و از آمادگی مجموعه تحت مدیریت خود در بحث نظارت و کارهای کارشناسی قوی، برای این مکان خبر داد.

اشتودان تصریح کرد: با احیای خانه ملک‌التجار و تبدیل به خانه هنرمندان، احیای بافت پیرامون آن هم تحت تأثیر این بنا آغاز و به عنوان الگوی کار مشترکی توسط میراث فرهنگی، شهرداری و هنرمندان مطرح خواهد شد.

در این جلسه، مدیرعامل صندوق بهره‌برداری از بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی کشور در سخنانی کوتاه گفت: در احیای این بنای تاریخی فاخر چهار نهاد مشارکت دارند.

احسان ایروانی افزود: با راه‌اندازی خانه هنرمندان سنندج در محل کنونی منزل ملک‌التجار، شاهد پیوستن هنرمندان کرد به شبکه ملی و بین‌المللی جامعه هنرمندان خواهیم بود.

وی سیاستگذاری به منظور احیای بناهای تاریخی با هم‌اندیشی دستگاه‌های مختلف و اعطای کاربری‌های فرهنگی و هنری را بسیار مثبت دانست .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons