نوشته ها

خانه کرد

ارسال شده توسط :

خانه کرد

موزه و خانه کرد (استان کردستان)

يکي از عمارت زيباي سنندج است که در مرکز شهر واقع شده. داراي سبک معماري زيبا و منحصر به فردي است که در گچ بريها ،ارسي هاي قديمي ، سنگ هاي تراشيده ،آجرهاي تراش و طاقهايي هلالي و جناقي نهايت مهارت به کار برده شده به خصوص در قسمت تالار و ارسي که در نوع خود بسيار هنرمندانه و زيبا ساخته شده است.

مشخصات بنا

مساحت اين بنا 4500 متر مربع مي باشد،تاسيس بنا در دوره صفويه است که در دوره هاي صفوي متاخر،قاجار و رضاخان قسمتهايي بدان اضافه شد.موسس آن آصف اعظم(ميرزا علي نقي خان لشکر نويس) است. در چند سال اخير به موزه مردم شناسي تبديل شده (خانه کرد) و در خيابان امام (شاهپور سابق) واقع شده است. بر اساس نقل قولهاي مختلف احداث بناي اصلي عمارت آصف که شامل تالار تشريفات است به دوران صفويه باز مي گردد.که در دوره هاي بعدي بويژه در دوران قاجاريه و پهلوي بتدريج بخشهايي به آن افزوده شده است.سر در ورودي بنا با نماي آجري که به شکل نيم هشتي است بر اساس سبک باروک ايراني ساخته شده است تالار تشريفات آن ايوان ستوندار با اروسي پر کار آن بخشهايي بسيار زيباي بنا محسوب مي شود.

عمارت داراي يک رشته قنات است که اکنون آب آبنماي مقابل تالار از آن تامين مي شود.بنا شامل تزئينات معماري همانند گچبري ،آئينه کاري و کار چوب است .در ضلع جنوب غربي عمارت حمام مخصوص با سبک و اسلوب معماري حمامهاي ايراني ساخته شده است که داراي نقشهاي آهکبري مي باشد.مرمت اين بنا از سال 1377 با عمليات حفاظتي شروع شدو در سال 1381 همچنان ادامه داشت.قسمتهايي که آسيب ديده بود مرمت گرديد و همچنين تزئينات آن نيز مرمت و بازسازي شد.اهکبري هاي حمام خصوصي آن نيز که از بين رفته بود دوباره احياء شده است.همچنين سيستم آبرساني اين عمارت که از آب جاري و قنات مي باشد رها سازي و احياء شده است. در قسمت جنوبي و در ابتداي ورود به عمارت و مسير دالان منتهي به حياط مرکزي دري به سمت راست باز مي شود که در گذشته حياط مستخدمين بوده و با توجه به اينکه بخشهاي مختلف اين قسمت به کلي تخريب شده و هيچ آثار و شواهدي از گذشته به جاي نمانده بود، با مسقف نمودن بخش عمده اي از اين فضا به وسيله گنبدهاي آجري و احياء نمودن حوض اصلي و ساخت رواق در اطراف آن، بخشي از اين قسمت به نگارخانه و بخش ديگر آن تبديل به چاي خانه سنتي شده است. با توجه به اتمام عمليات مرمتي در اين بنا و با توجه به نفاست و ارزش تاريخي بنا تاسيس موزه مردم شناسي غرب کشور(خانه کرد) در اين بنا مورد توجه قرار گرفته است و اين موزه همزمان با روز جهاني موزه و بزرگداشت ميراث فرهنگي افتتاح شد.در اين موزه مجموعه اي از شيوه هاي کار و زندگي مناطق کردنشين به معرض نمايش گذاشته شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons