نوشته ها

خانه کلانتر سمنان در مسیر مرمت و احیاء

ارسال شده توسط :

خانه کلانتر سمنان در مسیر مرمت و احیاء

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان))

نماینده و ناظر استانی صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی در استان سمنان گفت: خانه کلانتر(رجبی) سمنان در حال مرمت و احیاء است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،«هانی رستگاران» افزود: این خانه تاریخی اردیبهشت ماه سال‌جاری، پس از طی تشریفات قانونی و انتشار آگهی مزایده به سرمایه‌گذار واجد شرایط بخش خصوصی واگذار شد و در حال مرمت است.

 وی با گفت: تا کنون ۲۵ درصد از عملیات مرمت و ساماندهی خانه کلانتر انجام شده و کالبد بنا از شرایط اضطرار خارج شده است.

رستگاران افزود: مرمت استحفاظی، تعویض تیرهای چوبی سقف‌ها در فضاهای شرقی و نارجستان، ساخت و تعویض کلیه درها و ترمیم بخش‌ اعظم پشت‌بام بنا از جمله فعالیت‌هایی است که تا کنون در راستای ساماندهی خانه کلانتر انجام شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با ادامه این روند، فاز اول خانه کلانتر تا پایان سال جاری آماده بهره‌برداری شده و سفره‌خانه و رستوران آن افتتاح شود.

وی گفت: بر اساس اسناد و مفاد قرارداد، کاربری پیشنهادی این خانه، مجموعه پذیرایی و رستوران سنتی است که با اتمام عملیات مرمتی و عمرانی در حال انجام، امکان بهره‌برداری موقت و پس از تجهیز کامل، زمینه بهره‌برداری کامل از این بنا فراهم می شود.

خانه کلانتر در اواسط دوره قاجار بنا شده و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و در نبش میدان ابوذر (پاچنار) واقع است.

این بنا متعلق به خانواده رجبی (کلانتر وقت سمنان ) بوده است. بنا دارای یک حیاط مرکزی و باغچه و فضاهایی از جمله راهرو، اتاق‌های تابستانی و زمستانی، بادگیر و …. است.

خانه کلانتر دارای یک بادگیر بلند و منحصر به فرد در روی قسمت جنوبی است که از روی سقف قسمت تابستان نشین بیرون آمده است.این بنا به شماره ۱۷۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. خانه رجبی (کلانتر) در گذشته به‌عنوان دارالحکومه سمنان بنا شده است

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons