نوشته ها

خانه کُرد (موزه مردم شناسی) آینه‌ی تمام‌نمای فرهنگ و آداب و رسوم کُردهادرگذشته

ارسال شده توسط :

خانه کُرد (موزه مردم شناسی) آینه‌ی تمام‌نمای فرهنگ و آداب و رسوم کُردهادرگذشته

«خانه کُرد» نام بنایی تاریخی و مجموعه‌ای فرهنگی در مرکز شهر سنندج است که در حال حاضر فقط موزه مردم شناسی کردستان به عنوان فاز اول این مجموعه در «عمارت آصف» واقع در ضلع شمالی خیابان امام خمینی(ره) راه اندازی شده است.

«عمارت آصف» یکی از قدیمی‌ترین بناهای موجود در شهر سنندج است و براساس شواهد و شیوه معماری احداث بنای اولیه آن که (بخش عمده ضلع شمالی را دربرمی گیرد) مربوط به دوره صفویه می‌باشد و قسمت‌های دیگر آن در دوره قاجاریه و اوایل پهلوی تکمیل شده است.

هر چند عمارت آصف نام خود را از «آصف دیوان» گرفته است اما بانی اولیه آن را خانواده «معتمدهاشمی ها(امجد الاشراف) می دانند و احتمالا خانواده محمدرضای وزیر(پدر آصف دیوان) آن را تملک کرده و سپس در زمان آصف دیوان با الحاق سردر ورودی در بخش های شرقی و غربی، عمارت شکوه نهایی خود را به دست آورده و از این رو به عمارت آصف مشهور شده است.

مجموعه عمارت حدود چهار هزار مترمربع عرصه واعیانی دارد و علاوه بر سر در و دالان ورودی و اتاق تقسیم آب، دارای چهار حیاط است که عبارتند از حیاط بیرونی(اصلی)، حیاط اندرونی، حیاط مستخدمین و حیاط مطبخ.

این عمارت که به شماره ۱۸۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است در سال ۱۳۷۶ توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان تملک شد؛ پس از انجام مطالعات و تهیه طرح های لازم، مرمت احیای آن از سال ۱۳۷۸ آغاز شد و تا اردیبهشت سال ۱۳۸۲ به طول انجامید.

مجموعه خانه کُرد به عنوان یک مرکز فرهنگی بزرگ در شهر سنندج، پروژه‌ای بوده که قرار است در محدوده ای به مساحت حدود ۱۸ هزار متر مربع دایر شود و این محدوده شامل عمارت‌های آصف دیوان، مشیر دیوان، بخش باقی مانده خانه ساعدالسلطان(منزل امیر آصفی) و زمین های حد فاصل این بناها و حمام و سردر خانه شجاع لشکر است.

فاز اول این پروزه که فضاها و غرفه های نمایشی موزه سنندج است در ۲۷ اردیبهشت سال ۸۲ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و جمعی دیگر از مسئولان و فرهیختگان کشور در عمارت آصف گشایش یافت و مقرر شد به مرور و با تملک فضاهایی که ذکر شد مرمت و تکمیل آن بخش های دیگر در خانه کُرد که عبارتند از موزه باستان شناسی، موزه صنایع دستی، کتابخانه و مرکز اسناد، پژوهشکده، آرشیو، آمفی تئاتر و کارگاه هنرهای سنتی گشایش یابند.

فضاها و غرفه های نمایشی حال حاضر موزه سنندج شامل نگارخانه و حیاط ورودی، حمام، مکتب خانه، بخش اسناد و عکس های تاریخی، اتاق خان، بخش مشاهیر، مطبخ، کتابخانه، بخش اسناد و عکس های تاریخی، زیورآلات و غرفه‌هایی شامل مشاغل و فنون، پوشاک، صنایع دستی و زندگی روستایی و شهری می باشد.

بخش ها و غرفه های موزه علاوه بر آنچه که موجود است به مرور کامل تر خواهد شد و خانه کُرد در برگیرنده آثار و نشانه های فرهنگی تمام مناطق کُردنشین دنیا خواهد بود.لازم به ذکر است خانه کُرد سالانه گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور به سمت خود جلب کرده و بیشتر کسانی که به سنندج می آیند از این مجموعه بازدید به عمل می آورند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons