نوشته ها

خراسان جنوبی سرزمین طلای سرخ

ارسال شده توسط :

خراسان جنوبی سرزمین طلای سرخ

((خراسان جنوبی، سرزمین طلای سرخ))

استان خراسان جنوبی، شرقی‌ترین استان ایران، دارای 150800 کیلومتر مربع، سومین استان پهناور ایران با آب و هوای متنوع در شرق کشور واقع بوده که بیش از 9درصد از مساحت ایران را به خود اختصاص داده است. این استان با مرکزیت بیرجند، از شمال به خراسان رضوی، از شرق به طول 331 کیلومتر دارای مرز مشترک با کشور افغانستان بوده و از غرب به استان یزد، اصفهان و سمنان و از جنوب به استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان محدود می باشد. استان خراسان جنوبی بر اساس تقسیمات کشوری، در سال 83 با مصوبه‌ی هیأت دولت و مجلس شورای اسلامی از خراسان بزرگ منتزع شد. در حال حاضر این استان دارای 11 شهرستان، 28 شهر، 25 بخش، 61 دهستان و 3555 آبادی است. شهرستان های این استان شامل بیرجند، قاینات، طبس، فردوس، نهبندان، سرایان، سربیشه، درمیان، بشرویه، خوسف و زیرکوه است.

سرزمین خراسان جنوبی در طول تاریخ هزاران ساله خود بستر افتخارات فراوانی بوده است که آن هم به علت قابلیت‌های‌ بی نظیر این خطه است. خراسان جنوبی با طبیعتی گرم و نعمت‌های فراوان و خاص خود و با مردمی مهربان و صمیمی همراه با عطر جانبخش گل‌های زعفران در شرقی ترین نقطه‌ میهن عزیزمان قرار گرفته است. خاک گرم این دیار بستری مناسب برای شکوفایی این گل زیباست و دامن پر مهرش همچون مادری مهربان پرورش دهنده‌ علما، فضلا و عرفای بسیار گران مایه است. خراسان جنوبی از پیشینه تاریخی بلندی برخوردار است بطوریکه 722 اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی آن تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. همچنین یکی از آثار فهرست میراث جهانی ایران در شهر بیرجند قرار دارد که این خود گواهی بر فرهنگ متمدن این منطقه است. استان خراسان جنوبی علاوه بر جاذبه های تاریخی و مذهبی از جاذبه های طبیعی فراوانی نیز برخوردار است.

مناطق گردشگری که در استان می تواند مورد بازدید گردشگران قرار گیرد به شرح زیر است:

10 منطقه نمونه گردشگری خراسان جنوبی شامل: بند دره بیرجند؛ بوذرجمهر قاین؛ شهر تون فردوس؛ بشرویه؛ مصعبی کریمو سرایان؛ باغستان و آبگرم فردوس؛ درخش و آسیابان درمیان؛ چشمه مرتضی علی طبس؛ ازمیغان طبس؛کوهستانی طبس و 13 روستای هدف گردشگری شامل: چنشت؛ ماخونیک؛ فورگ؛ خور؛ افین؛ معصعبی- کریمو؛ باغستان؛ خرو؛ ازمیغان؛ اصفهک؛ ملوند؛ پیرحاجات و سرند است که توسط دولت تصویب شده اند.

دهسلم و حیدرآباد نهبندان؛ همت آباد زیرکوه؛ سه قلعه سرایان؛حلوان طبس؛ بشرویه؛ مظفریه فردوس و خور جزو مناطق گردشگری کویرنوردی خراسان جنوبی محسوب می شوند. منطقه گردشگری کویرنوردی سه قلعه که به بهشت منجمان ایران نیز شهرت دارد در شهرستان سرایان قرار دارد.

مجتمع آبدرمانی آبگرم فردوس؛ مجتمع آبدرمانی آبگرم لوت خوسف؛ مجتمع آبدرمانی آبترش سربیشه سه طرح بزرگ معاونت گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل بوده که در حال حاضر در حال بهره برداری گردشگران قرار دارد.

درحال حاضر 14 موزه در خراسان جنوبی فعال است. 6 موزه در بیرجند؛ 4 موزه در قاین و خضری و در هر یک از شهرستان های فردوس، نهبندان، سرایان و بشرویه یک موزه قرار دارد.

در زیر جاذبه های گردشگری را گذرا مرور می کنیم

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons