نوشته ها

خراسان جنوبی میزبان نخستین کارگاه تخصصی آموزشی باغ های تاریخی ایران

ارسال شده توسط :

خراسان جنوبی میزبان نخستین کارگاه تخصصی آموزشی باغ های تاریخی ایران

((اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با همکاری پایگاه میراث های جهانی نخستین کارگاه تخصصی آموزشی باغ‌های تاریخی ایران را در سطح ملی در تاریخ ۲۱ لغایت ۲۳ آبان ماه در خراسان جنوبی برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، حسن رمضانی ضمن اعلام این خبر گفت: محوریت برگزاری این کارگاه تخصصی ۹ باغ ایرانی ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: این کارگاه با هدف معرفی ویژگی‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های محیطی‌، طبیعی‌، گردشگری‌، شهری‌، اجتماعی و فرهنگی باغ‌های تاریخی برگزار می شود.

رمضانی، انتقال و تبادل تجربیات تخصصی مدیران پایگاه ها در سطح بین‌المللی و اشاعه‌ فرهنگ حفاظت‌، نگهداری و پاسداشت باغ‌های ایرانی را از دیگر اهداف این کارگاه برشمرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در پایان گفت: در این کارگاه تخصصی، معاون میراث فرهنگی کشور، مدیران پایگاه های میراث جهانی، مدیران ستادی و جمعی از مدیران و مسئولین استانی و شهرستان ها و همچنین پژوهشگران و دانشجویان علاقمند حضور خواهند داشت.

لازم به ذکر است در پرونده باغ های تاریخی، مجموعه نه باغ در ایران، دو باغ در هند و یک باغ در پاکستان طی برگزاری سی‌وپنجمین نشست سالانه کمیته میراث جهانی در سال ۲۰۱۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. این باغ‌ها عبارتند از: باغ اکبریه بیرجند؛ باغ پاسارگاد؛ باغ ارم شیراز؛ باغ چهلستون اصفهان؛ باغ فین کاشان؛ باغ عباس آباد مازندران؛ باغ شازده کرمان؛ باغ دولت آباد یزد؛ باغ پهلوان پور مهریز؛ تاج محل در آگرا هندوستان؛ آرامگاه همایون در دهلی نو و باغ شالیمار در پاکستان.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons