نوشته ها

خشت کوچکترین و مهمترین عنصر بافت تاریخی شهر یزد

ارسال شده توسط :

خشت کوچکترین و مهمترین عنصر بافت تاریخی شهر یزد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ))

انواع خشت های مورد استفاده در بافت تاریخی یزد در کارگاههای میراث فرهنگی تولید می شود.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، مهندس شرافت، مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد در این خصوص گفت: خشت کهنترین مصالح ساختمانی بشر در فلات مرکزی ایران است، که در ادوار مختلف به اشکال مختلف تولید و مصرف می شده است.

مهندس شرافت در خصوص روش تولید این عنصر سازنده بافت تاریخی شهر یزد افزود: روش ساخت خشت بسیار آسان بوده و با ترکیب آب و خاک و ساختن گل و ریختن آن در قالب و خشک کردن آن در مجاورت نور خورشید خشت خام ساخته می شود. بنابر این تولید خشت خام یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روشهای تولید مصالح ساختمانی در ایران بویژه شهر تاریخی یزد بوده است.

وی در ادامه افزود: هرچند خشتها ظاهری ساده و شبیه به هم دارند اما ویژگیهای خشتهای هر دوره تاریخی با دوره دیگر متفاوت است و باستان شناسان گاها از روی ابعاد و مواد سازنده و شیوه ساخت خشتها قدمت بناهای تاریخی را تعیین می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در خصوص محاسن بناهای خشتی افزود: یکی از محاسن این مصالح ساختمانی کهن در مناطق کویری ایران بوِژه شهر تاریخی یزد، پایداری و ماندگاری آن است. تا حدی  که بعضی از بناهای خشتی شهر تاریخی یزد، بیش از هزار سال قدمت دارند و هنوز با قامتی استوار پا برجا ایستاده اند. از دیگر محاسن خشت خام باید از عایق بودن آن در برابر حرارت نام برد. 

وی در ادامه تصریح کرد: اگر خشت خام در دسترس پیشینیان ما نبود، زندگی در تابستانهای طاقت فرسا و زمستانهای خشک و سرد کویر یزد هرگز میسر نمی گشت و حتی با پیشرفت تکنولوژی، مصالح جدید امروزی نیز نتوانسته است مشکل گرما و سرمای کویر ایران را حل کرده و جایگزین خشت گردد.

وی در پایان متذکر شد: جهت تامین مصالح مورد نیاز برای حفظ بافت تاریخی و همچنین آشنایی مردم و بازدیدکنندگان بافت تاریخی شهر یزد با این مصالح بومی و تاریخی، کارگاههایی در بافت تاریخی شهر یزد دایر گردیده و بازدید از این کارگاهها برای عموم مردم آزاد است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons