نوشته ها

دامنه نوردی

ارسال شده توسط :

دامنه نوردی

(( دامنه نوردی ))

دامنه نوردی یکی از زیر شاخه های اکوتوریسم است که در یک الگو فضایی از گردشگری در طبیعت تبلور می یابد که در منابع مختلف اکو توریستی کمتر بدان پرداخته شده است. به زبان ساده زمانی که افراد درباره ی دامنه نوردی فکر می کنند عمدتا به طبیعت٬ فضای باز بزرگ٬ سفری با کوله پشتی یا با چادر می اند یشند. این فعالیت در اکثر افراد به عنوان وسیله رهایی و برگشتن به طبیعت است٬ به علاوه روشی مفید برای دستیابی به تمرین فیزیکی مناسب است و منجر به فراموش شدن همه گرفتاری های زندگی شخصی و مسائل روزانه است.

دامنه نوردی به عنوان ورزش و فعالیتی تفریحی محسوب شده که در بستر طبیعت انجام گرفته و به نوعی اکوتوریسم اطلاق شده که علاوه بر مقرون به صرفه بودن برای سلامت فیزیکی انسان ها بخصوص افرادی با مشاغل کم تحرک مفید واقع می شود. دامنه نیاز چندانی به تجهیزات ویژه ندارد و از این جهت فشار زیادی را بر بدن تحمیل نمی کند و یک فرد می تواند بدور از فشارهای جانبی حاصل از تجهیزات ویژه که در کوهنوردی با آن روبرو هستیم به راحتی به فعالیت جسمی خود و پیاده روی مشغول شود. هرچند در برخی مواقع دامنه نوردی در بین کوه ها و تپه ها می تواند فشار جسمی را فرد را افزایش دهد ولی هیچگاه قابل مقایسه با فشار جسمی حاصل از صعود به ارتفاعات بالا نیست. مناسب ترین تعریفی را که می توان از دامنه نوردی ارائه داده عبارت است : « دامنه نوردی به عنوان گونه ای از اکوتوریسم نوعی پیاده روی در طبیعت محسوب می شود که با اهداف و انگیزه های تفریحی و تمدد جسم و روان انجام می گیرد»

در دامنه نوردی٬ مسافرت با اهمیت تر از مقصد است. این فعالیت می­تواند با یک پیاده روی در روز تعطیل در پارک همراه باشد و یا شامل مسافرت سه هفته ای در دامنه کوه را در برگیرد. واژه های زیادی وجود دارد که اغلب برای دامنه نوردی به کار برده می شود و وابسته به شرایط دامنه نوردی٬ مدت دامنه نوردی و ناحیه مربوطه است. پیاده روی٬ سفر با کوله پشتی٬ قدم زدن در بیشه زار٬ سلانه سلانه راه رفتن و کوه نوردی صرفا اصطلاحاتی هستند که به عنوان نوسانات یا شیوه های دامنه نوردی تعبیر می شوند. در اکثر اشکال اصلی٬ همه این فعالیت ها به پیاده روی خلاصه می شوند. چنانچه قادر به گذاشتن یک پا در جلوی پای دیگر باشید در این صورت می توانید به پیاده روی و دامنه نوردی بپردازید. دامنه نوردی در یک سطح پیشرفته تر میتواند به عنوان یک مرحله آغازین برای یادگیری توانایی های بقا و ماندگاری٬ کمپینگ٬ کوه نوردی٬ صخره نوردی٬ مهارت های جهت یابی و تغییری در سایر شیوه های فضای باز محسوب شود. یک دامنه نورد ماهر و با تجربه در واقع یک کارشناس فضای باز٬ با دانش و سلامت جسمی است که ذهنیت فکری کاملا متعادلی دارد و با طبیعت سر و کار دارد. علاوه بر این نشانه هایی را از خود بر جای می گذارد.

زمانی که افراد درباره ی دامنه نوردی فکر می کنند عمدتا به طبیعت٬ فضای باز بزرگ٬ سفری با کوله پشتی یا با چادر می اندیشند. این فعالیت در اکثر افراد به عنوان وسیله رهایی و برگشتن به طبیعت است٬ به علاوه روشی مفید برای دستیابی به تمرین فیزیکی مناسب است و منجر به فراموش شدن همه گرفتاری های زندگی شخصی و مسائل روزانه است. دامنه نوردی فعالیتی تفریحی است که در آن به قدم زدن می پردازیم٬ به این دلیل که علاقه مند به آن هستیم نه اینکه مجبور به انجام آن باشیم. دلیل مهیا نمودن یک سفر از شخصی به شخص دیگر یا از موقعیتی به موقعیت دیگر متفاوت است. گردشگران با انگیزه های مختلفی به دامنه نوردی می پردازند برخی از انگیزه ها و دلایل دامنه نوردی به شرح زیر است :

ـ دامنه نوردی فعالیت بدنی فوق العاده ای است که روی هم رفته٬ تا حد زیادی وضعیت جسمی انسان را بهبود می بخشد. حرکت پیاده روی طبیعی اثر نسبتا کم اما تمرین بدنی کارآمدی را برایتان مهیا می سازد و میتواند مرتبط با اکثر مکان­های زیبای روی زمین٬ گیاهان شگفت انگیز٬ حیات وحش٬ سواحل٬ بیابان­ها٬ جنگل ها٬ جنگل های انبوه و کوه­ها باشد که مجموعا به پیشرفت شرایط دامنه نوردی متفاوت و جاذبه های منحصر به فردشان کمک می کند.

ـ دامنه نوردی به آسانی شروع می­شود و نیاز به تجهیزات تخصصی ویژه ای ندارد. یک جفت چکمه های مقاوم، چند لباس اصلی (فضای آزاد ) و یک کوله پشتی کوچک می­تواند به منظور مهیا شدن برای یک روز دامنه نوردی اصولی کافی باشد. تکنیک قدم زدن شامل چیز مهمی است که از دوران طفولیت و بچگی برخوردار بوده اید و به منظور انجام یک دامنه نوردی اصولی نیاز به آموختن چیز دیگری ندارید.

ـ دامنه نوردی فعالیتی است که افزایش دانش و توانایی هایتان را آنچنان که ارتقاء می یابند برایتان میسر می سازد. در راحت ترین شکل آن٬ دامنه نوردی امکان استفاده از پیاده روی سالم و قابل اطمینانی است که بی تردید نشانه هایی را متمایز می سازد. در بالاترین فرمش٬ کوه نوردی٬ مهارت های جهت یابی ٬ ماندگاری و بقا را شامل می شود.

ـ دامنه نوردی مرحله ابتدایی از قلمرو کامل سایر فعالیت های مرتبط به فضای باز است. این ورزش اغلب بخشی از سنگ نوردی٬ کوه نوردی٬ کمپینگ و تعداد زیادی از فعالیت های کوهستانی/ فضای آزاد دیگر را نیز در بر دارد.

ـ دامنه نوردی فعالیتی مربوط به تمام فصول سال می باشد. در واقع قادر بودن به کوه نوردی در شرایط مختلف یکی از بزرگترین فعالیت های دلپذیر و خوشایند است و علاوه بر این از عوامل چالش هم محسوب می گردد. شما می توانید در هر فصلی به دامنه نوردی بروید.

ـ دامنه نوردی روش خوبی برای گریز از مشکلات است و منجر به فراموش کردن فشار و استرس زندگی روزانه تان می شود. این فعالیت می تواند به عنوان تجربه ای باشد که با دیگران قسمت می کنید و یا چیزی که همه آن را به تنهایی انجام می دهید. بسیاری از اشخاص به منظور فعال نمودن ذهنشان یا فکر کردن درباره مسائل به پیاده روی می پردازند. دامنه نوردی می تواند روشی برای آرام شدن باشد یا به عنوان چیزی که بتواند قابلیت ها یتان را بسنجد.

مناطق دارای قابلیت های دامنه نوردی بسیار گسترده می باشد ولی با این وجود در مقیاس ملی قابلیت های دامنه نوردی را می توان در مناطق زیر مشاهده نمود: « نواحی کوهستانی با ارتفاع متوسط افزون بر ۲۵۰۰ متر، مناطق جنگلی، مناطق ساحلی، مناطقی که دارای یکی از آثار طبیعی ملی (ثبت شده در فهرست سازمان حفاظت محیط زیست و یا خارج از آن) همچون آبشار، غار و نظیر اینها باشند و نیز آن دسته از مناطق طبیعی که در جوار آثار تاریخی و فرهنگی واقع هستند.» در مقیاس محلی قابلیت های دامنه نورد عبارتند از « تمامی مناطق ییلاقی پیرامون شهرها اغلب روستاها و نیز هر کدام از چشم اندازهای طبیعی که امکان دسترسی آسان به آنها وجود دارد. در این شمار هستند. به واقع بیشترین بخش از پهنه افزون بر یک میلیون و ششصد هزار کیلومتر مربعی کشور در صورت وجود انگیزه طبیعت گردی در میان عامه مردم می‌تواند به عنوان جاذبه طبیعی مورد استفاده قرار گیرند.».

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons