نوشته ها

درخشش صنایع دستی استان گیلان با کسب رتبه اول در سطح کشور

ارسال شده توسط :

درخشش صنایع دستی استان گیلان با کسب رتبه اول در سطح کشور

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان : در نوروز سال ۹۶ بالغ بر ۹۶۹ غرفه عرضه صنایع دستی و نیز ۸۰بازارچه موقت در ۱۶ شهرستان برپا شد که ماحصل این اقدامات کسب رتبه اول تعدد غرفه ها در سطح کشور می باشد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ رضا علیزاده با اشاره به جایگاه صنایع دستی گیلان در توسعه اقتصاد سبز اظهار داشت: گیلان در سایه تلاشهای هنرمندان صنایع دستی و حمایت های دلسوزانه مسئولان استانی توانسته در تحقق این مهم گام های موثری بردارد. وی با اشاره به نام گذاری سال ۹۶ بنام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال؛ حوزه صنایع دستی را خطاب اصلی شعار مذکور خواند و افزود: هم افزایی برای بالندگی صنایع دستی و هنرهای سنتی می تواند اثرات مثبتی چون خوداتکایی اقتصادی و نیز رفع معضل بیکاری را به دنبال داشته باشد.

علیزاده توجه به کارآمدی عرضه، نوآوری تولیدات، توجه به علاقمندی مشتریان را در راس اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان دانست و بیان داشت: استراتژی اقتصاد مقاومتی با تمام قوا در گیلان اجرا می شود. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خارج شدن از پوسته فعالیت های تکراری را بخش مهم فعالیت این اداره کل در سالهای اخیر خواند و گفت: ایجاد خانه صنایع دستی و برپایی مراکز خلاقیت و اجرای طرح روستاهای بدون بیکار از دیگر افتخارات این اداره کل بوده که با سرلوحه قرار دادن بندهای اقتصاد مقاومتی مسیر بالندگی صنایع دستی و احیای دوباره هنرهای بومی و سنتی استان را هموار ساخته است. وی با اشاره به آمارهای موجود از فعالان صنایع دستی استان و نیز تعداد نمایشگاه ها و غرفه های صنایع دستی گیلان؛ ارز آوری های موجود از فروش اقلام صنایع دستی را چشمگیر خواند و گفت: به واسطه ساماندهی های انجام شده در استان شاهد رشد کیفی تولیدات و نیز رقبت افزایی در بین فعالان عرصه صنایع دستی در گیلان هستیم.

این مسئول با تاکید بر اینکه گیلان بالغ بر ۲۱ هزار هنرمند صنایع دستی دارد که در بیش از ۸۰ رشته فعالیت می‌کنند خاطرنشان کرد: در نوروز سال ۹۶ بالغ بر ۹۶۹ غرفه عرضه صنایع دستی و نیز ۸۰بازارچه موقت در ۱۶ شهرستان برپا شد که ماحصل این اقدامات کسب رتبه اول تعدد غرفه ها در سطح کشور می باشد. علیزاده با اشاره به اینکه فروش ۴میلیارد و هشتصد و پنجاه میلیون تومانی اقلام صنایع دستی گیلان در نوروز ۹۶ سندی افتخاری در مسیر تعالی تولیدات سنتی استان است؛ از رشد ۷۰درصدی میزان درآمد حاصل از فروش این محصولات نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه صادرات نامرئی هیچ منطقه ای از جهان ارتقاء نمی یابد مگر اینکه استانداردسازی به صورت علمی و تخصصی مورد توجه قرارگیرد، بر لزوم جریان سازی علمی و عملی پیرامون هنر و فرهنگ بومی محلی تاکید کرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons