نوشته ها

بازدید از گنبد قابوس رایگان است

ارسال شده توسط :

بازدید از گنبد قابوس رایگان است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس گفت: به مناسبت نکوداشت روز ثبت گنبد قابوس در میراث جهانی ؛پانزدهمین اثر ایرانی در فهرست میراث جهانی بازدید از گنبد قابوس رایگان است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، جبرییل نوکنده با اعلام این مطلب افزود: ضمن بازدید رایگان از این بنای ارزشمند جهانی، در راستای خدمات رسانی به بازدیدکنندگان، راهنمایان بنای تاریخی گنبد قابوس در این روز افزایش می یابد.

وی در ادامه تصریح نمود: بنای گنبد قابوس در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ خورشیدی برابر ۶ ژانویه ۱۹۳۲ به شماره ۸۶ در فهرست آثار ملی و در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۱ خورشیدی برابر با ۳۰ جولای ۲۰۱۲ میلادی به شماره ۱۳۹۸ در فهرست میراث جهانی در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر سن پترزبورگ روسیه به ثبت رسیده است.

نوکنده اذعان داشت: از شش معیار برای ثبت آثار میراث فرهنگی در فهرست میراث جهانی ،گنبد قابوس دارای چهار معیار ارزش های برجسته جهانی بوده است.

وی این معیارها را برشمرد و گفت: گنبد قابوس به سبب ویژگی های کالبدی و زیبایی شناختی خاص آن، یک شاهکار و دستاورد برجسته معماری آجری اوایل اسلام است. گنبد رک گنبد قابوس به عنوان نمونه آغازین (پیش زمینه ای) برای توسعه برج آرامگاه ها در ایران، آناتولی و آسیای مرکزی حائز اهمیت است و تبادلات فرهنگی- معماری بین کوچروهای آسیای مرکزی و تمدن ایران باستان را نشان می دهد.

نوکنده ادامه داد: از دیگر معیارها این که گنبد قابوس شاهدی استثنایی از قدرت و کیفیت تمدن زیاریان است که در قرون ۱۰ و ۱۱ میلادی بر بخش عمده ای از منطقه ( شمال ایران ) حکمرانی می کردند. ساخت بنایی برای امیری که ادیب نیز بوده است، سنتی فرهنگی- منطقه ای برای بنای مقبره های یادمانی برای اهل قلم را بنیاد می گذارد.

وی به آخرین معیار اشاره داشت و افزود: این بنای یادمانی، نمونه ای برجسته از یک برج یادبود دوره ی اسلامی است که طراحی سازه ی بدیع آن ،نمایشگر پیشرفت بی نظیر ریاضیات و علوم در جهان اسلام در آغاز هزاره اول میلادی است.

گنبد قابوس بن وشمگیر بلند‌ترین گنبد آجری دنیا و یکی از آثار ارزشمند معماری در دوره اسلامی است. این بنای تاریخی در سده چهارم هجری قمری که هم اکنون در مرکز شهر گنبدکاووس و بر فراز تپه‌ای بزرگ قرار دارد به دستور شمس المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در سال ۳۹۷ هجری (۱۰۰۷- ۱۰۰۶ میلادی) ساخته شده است.

ارتفاع ساختمان برج قابوس ۵۵ متر با احتساب بلندی تپه ۱۵متری پای بست ان به ۷۰ متر می‌رسد. این بنا با نقشه ستاره‌ای شکل و گنبد مخروطی به ارتفاع ۱۸ متر است و بر روی بدن ان ۱۰ ترک دارد و راس هر ترک نیز ۶۰/۱ متر و قاعده آن نیز ۴/۱ متر از هم فاصله دارد و محیط اصلی گنبد نیز ۳۰ متر است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons