نوشته ها

در صورت اجرای حکم تخلیه و تعطیلی موزه شاهرود؛ اشیای موزه شاهرود به سمنان منتقل می شود

ارسال شده توسط :

در صورت اجرای حکم تخلیه و تعطیلی موزه شاهرود؛ اشیای موزه شاهرود به سمنان منتقل می شود

((میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان))

مسئول موزه‌های استان سمنان گفت: با توجه به بی مهری‌های اخیر به موزه شاهرود، مخزن اصلی آثار تاریخی استان سمنان واقع در شهر سمنان، پذیرای آثار تاریخی و اجناس موزه شاهرود است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، «سروش هاشمی» افزود: با توجه به اینکه بر اساس حکم شهرداری شاهرود، تنها موزه غنی استان سمنان در شاهرود در آستانه تعطیلی قرار گرفته است، زمینه انتقال اشیای موزه به سمنان فراهم شده است.

وی با تاکید بر اینکه اولویت اصلی، حفظ اشیاء در موزه شاهرود است، گفت: در صورت اجرای حکم تخلیه توسط شهرداری، چاره ای جز انتقال اشیاء به سمنان برای نگهداری در مخزن اصلی آثار تاریخی استان وجود ندارد.

هاشمی افزود: فضای مورد نیاز برای انتقال اشیاء فراهم شده و امین اموال استان نیز آمادگی خود را جهت تحویل گرفتن آثار اعلام کرده است.

وی تاکید کرد:حفظ اشیا و نگهداری مناسب آثار تاریخی واقع در موزه شاهرود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود نیز گفت: شهرداری شاهرود با پیگیری‌های قضایی درصدد بازپس گرفتن ساختمان موزه شاهرود و تعطیلی آن است.

“حمیدرضا حسنی” افزود: بنابر تفاهم نامه همکاری میان اداره میراث فرهنگی، شهرداری و فرمانداری شاهرود در سال ۶۶، با ثبت ساختمان ‘بلدیه’، این ساختمان برای مرمت در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار گرفت و تبدیل به موزه شد. وی گفت: این اداره پنج میلیارد ریال برای مرمت ساختمان هزینه کرده و هم اکنون دارای چهار نفر کارمند است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود با بیان اینکه هیچ بندی در تفاهم‌نامه در خصوص پرداخت اجاره این ملک وجود نداشته است، افزود: شهرداری شاهرود درخواست پرداخت اجاره بهای معوقه را داشته و حکم تخلیه این ساختمان را نیز گرفته است.

وی افزود: در تمامی شهرها، شهرداری‌ها در کارهای فرهنگی مشارکت دارند و انتظار می رود که شهردار شاهرود تعامل بیشتری با اداره میراث فرهنگی داشته باشد.

در موزه شاهرود بیش از ۹۵۰ شی تاریخی و فرهنگی در دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی و بیش از ۱۲۰ نسخه خطی و کتب قدیمی ارزشمند در معرض دید عموم قرار دارد.

در این موزه آثاری از تپه‌های تاریخی شاهرود شامل تپه بلوار ، تپه های منطقه جاجرم، خرقان، طرود و … به نمایش درآمده است.

قدیمی‌ترین اشیای این موزه ابزار سنگی و استخوانی مربوط به هشت هزار سال پیش است که از کاوش‌های باستان شناسی در تپه سنگ چخماق کشف شده است.

 

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons