نوشته ها

در مراسم بزرگداشت روز فردوسی در گناباد تاکید شد گناباد نقطه تلاقی فرهنگ ها است

ارسال شده توسط :

در مراسم بزرگداشت روز فردوسی در گناباد تاکید شد گناباد نقطه تلاقی فرهنگ ها است

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

اولین مراسم بزرگداشت فردوسی به همت «انجمن میراث فرهنگی و گردشگری روستای زیبد» در محل واقعه جنگ دوازده رخ در زیبد گناباد برگزار شد در این مراسم تعدادی از محققین و ایران شناسان خارج از کشور حضور داشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این مراسم رجبعلی لباف خانیکی پژوهشگر میراث فرهنگی گفت: گناباد نقطه تلاقی فرهنگها و محل وقوع “جنگ دوازده رخ” بوده است.

وی در همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در روستای “زیبد” شهرستان گناباد افزود: جنگ دوازده رخ میان یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی با “نیزک طرخان” پادشاه هپتالها در روستای زیبد گناباد به وقوع پیوست.

مولف کتاب “گناباد خاستگاه حماسه‌های پنهان” ادامه داد: شرح این جنگ در دو هزار و ‪ ۴۵۵بیت طولانی‌ترین داستان شاهنامه و یکی از جنگهای سرنوشت ساز می‌باشد که بساط تورانیان را در هم پیچید…. .

وی در توصیف جنگ دوازده رخ و ابعاد آموزنده این جنگ را عبرت انگیزترین جنگ حماسی ایران دانست.

این پژوهشگر همچنین خواستار نامگذاری خیابانها و کوچه های روستای زیبد به نام پهلوانان این جنگ شد.

دکتر یاحقی عضو شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این مراسم گفت افتخار بزرگی است که در گرامیداشت فردوسی حتی در روستاهای ایران چنین مراسم باشکوهی به همت دوستداران فرهنگ کهن ایران برگزار می شود.

دکتر محمد عجم عضو انجمن میراث فرهنگی و گردشگری روستای زیبد و نویسنده کتاب «اسناد نام خلیج فارس، میراثی کهن و جاودان» نیز در مورد تاریخ شفاهی منطقه و نام هایی مانند گیو و گودرز و کیخسرو و شهاب در ادبیات منطقه سخن گفت و به مکان های جغرافیایی جنگ دوازده رخ مانند رزمگاه قلعه شهاب و قلعه زیبد و صوفه پیر و اشعار فردوسی در مورد زیبد و گناباد اشاره کرد و اهمیت اسطوره در هویت فرهنگی را بیان کرد.

روستای زیبد در ۲۰ کیلومتری غرب گناباد و با داشتن آثار و ابنیه تاریخی همچون قلعه زیبد، ایوان درب صفه ، مسجد و … به عنوان خاستگاه جنگ دوازده رخ شاهنامه فردوسی یکی از روستاهای تاریخی شهرستان گناباد می باشد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons