نوشته ها

در نشست خبری تشریح برنامه های روز ملی فردوسی عنوان شد

ارسال شده توسط :

در نشست خبری تشریح برنامه های روز ملی فردوسی عنوان شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

ضرورت ساماندهی و بهسازی محور فرهنگی توس / اعطاء نشان بین المللی فردوسی به ۵ شاهنامه پژوه

در آستانه فرا رسیدن ۲۵ اردیبهشت روز ملی فردوسی، نشست خبری مشترک تشریح برنامه های روز ملی فردوسی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با حضور حدود ۲۰ نفر از خبرنگاران و نمایندگان محترم رسانه های مختلف برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این نشست خبری که محمد رکنی معاون میراث فرهنگی استان، امینی معاون فرهنگ و مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مسئول انجمن مفاخر استان و دکترمحمد جعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی و رئیس قطب فردوسی پژوهی دانشگاه فردوسی مشهد نیز حضور داشتند، مهمترین برنامه های مرتبط با روز ملی فردوسی تشریح و اطلاع رسانی شد.

از حق فردوسی برما تا نیاز ما به فردوسی

حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این نشست خبری با اشاره به اهمیت فردوسی حکیم و جایگاه این شاعر و حکیم فرزانه گفت: بزرگداشت روز فردوسی و تکریم این شاعر و حکیم فرهیخته به دو دلیل عمده ومهم است نخست حقی که فردوسی و اثرجاودانه اش شاهنامه به فرهنگ، زبان و ادبیات ما دارد و دوم نیز نیاز ما به موضوع فرهنگ و هویت و انتقال و توسعه فرهنگی است.

وی گفت: در همین ارتباط همه ساله مراسم روز ملی فردوسی به شکل بسیار باشکوهی در ۲۵ اردیبهشت ماه در مشهد برگزار می گردد که امسال نیز این مراسم با شکل با شکوهی و با حضور مدیران ملی و استانی، جمعی از فرهیختگان، فردوسی پژوهان، شاهنامه پژوهان و اقشار مختلف مرم برگزار خواهد شد.

وی افزود: امسال مراسم روز بزرگداشت فردوسی از ۲۳ الی ۲۵ اردیبهشت برگزار می گردد که یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که امسال سطح کیفی برنامه ها بیش از پیش افزایش یافته و در علاوه بر مشهد و شهر تاریخی توس، در تمامی شهرستان های استان مراسم بزرگداشت فردوسی برگزار خواهد شد.

زارع صفت گفت: برگزاری شب شعر، نواختن زنگ فردوسی، انشاء با موضوع فردوسی، شاهنامه خوانی، نقالی، همایش، سخنرانی و برگزاری مراسم فرهنگی و هنری از مهمترین موضوعات مرتبط با بزرگداشت فردوسی در شهرستان های مختلف استان است به گونه ای که در تمامی شهرستان های استان این مراسم برگزار می شود.

آغاز بزرگداشت فردوسی از ۲۳ اردیبهشت

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه افزود: در روز ۲۳ اردیبهشت ماه همایش علمی، تخصصی معنویت در شاهنامه با همکاری این اداره کل، آموزش و پرورش و پایگاه میراث فرهنگی منظر تاریخی و فرهنگی توس برگزار و در این همایش دبیران تاریخ حضور خواهند داشت.

وی در ادامه اضافه کرد: ششمین کنگره ملی شعر از توس تا نیشابور نیز از ۲۳ اردیبهشت ماه از کنار آرامگاه فردوسی آغاز و در آرامگاه خیام در نیشابور پایان می یابد.

زارع صفت افزود: برنامه های گرامیداشت فردوسی حکیم در روز ۲۴ اردیبهشت ماه نیز با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی – هنری ادامه می یابد.

وی یادآور شد: مهمترین بخش برنامه های بزرگداشت فردوسی در روز ۲۵ اردیبهشت روز ملی این شاعر و حکیم فرزانه است که با حضور مدیران ملی و استان همراه است و سخنرانی مسئولان ارشد کشوری و استانی، بهره برداری از تندیس فردوسی در ابتدای بولوار شاهنامه، ارائه سخنرانی علمی توسط مهمانان داخلی و خارجی، اجرای موسیقی سنتی، اجرای تاتر با موضوع داستان های شاهنامه و .. از مهمترین برنامه های روز ملی فردوسی است.

ساماندهی و بهسازی محورفرهنگی توس

زارع صفت در ادامه صحبت های خود به موضوع ساماندهی و بهسازی بولوار پردیس به عنوان محورفرهنگی توس اشاره کرد وبا بیان اینکه بهسازی، احیاء و ساماندهی محور فرهنگی توس شتاب خواهد گرفت افزود: آغاز نمادین پروژه ساماندهی و بهسازی بولوار پردیس یکی از مهمترین برنامه های روز ملی فردوسی در ۲۵ اردیبهشت ماه است.

زارع صفت در بخش دیگری از صحبت های خود به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” اشاره کرد و افزود: شاه کلید تحقق اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخلی و استفاده از ظرفیت های بومی وداخلی است که درهمین ارتباط توجه به فردوسی و توسعه مباحث فرهنگی می تواند موجب توسعه و رونق گردشگری می شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه رویداد مشهد ۲۰۱۷ را نیز در پیش رو داریم باید برنامه ریزی های در خصوص استفاده هرچه بهتر از ظرفیت های فرهنگی مانند فردوسی بزرگ برای معرفی مشهد صورت گیرد.

زارع صفت هم چنین به موضوع ساماندهی و احیاء توس نیز اشاره و در پاسخ به شوال یکی از خبرنگار خاطر نشان کرد: تثبیت جمعیت و مشارکت جمعیت ساکن در توس به منظور ساماندهی منطقه تاریخی توس در دستور کار است و با توجه به اینکه طرح تفصیلی توس نیز در دست تهیه است به نظر می رسد شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این حوزه باشیم.

اعطاء نشان بین المللی فردوسی

در این نشست خبری هم چنین سعید سرابی نیز با تشریح مهمترین برنامه های بزرگداشت روز ملی فردوسی گفت: امسال برنامه های بسیار متنوع و با کیفیتی با موضوع بزرگداشت روز ملی فردوسی برگزار می شود و در تمامی شهرستان های استان این مراسم به شکل متنوع و متفاوتی برگزار خواهد شد.

وی گفت: هم چنین با توجه به برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران برنامه ریزی هایی در خصوص برگزاری مراسم بزرگداشت حکیم توس در این نمایشگاه نیز صورت گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه گفت: در همایش فردوسی توجه بسیار ویژه ای به احیا موضوعات علمی پیرامون شخصیت این شاعر ارزشمند خواهد شد.

وی افزود: انجمن مفاخر خراسان رضوی از چند ماه پیش همچون سالهای گذشته فعالیتهای خود را در راستای گرامیداشت مفاخر فرهنگی پیگیری کرده است.

سرابی از برنامه ریزی منسجم ستاد مفاخر خراسان رضوی خبر و ادامه داد: امسال برنامه های بهتری برای گرامیداشت روز ملی فردوسی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: این مراسم با توجه به پیش بینی انجام شده با حضور مسوولان کشوری و در سطح ملی برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با قدردانی از همکاری دستگاههای مختلف در برگزاری مراسم روز ملی فردوسی افزود: این همکاریها می تواند به برگزاری هرچه بهتر مراسم روز ملی فردوسی کمک کند.سرابی گفت: اعطاء نشان فردوسی، برگزاری کنگره شعر از توس تا نیشابور و برگزاری همایش های علمی و تخصصی از مهمترین برنامه های این اداره کل در بزرگداشت فردوسی حکیم است.

مسئول انجمن مفاخر خراسان رضوی نیز در این نشست خبری با اشاره به برنامه ریزی ها برای اعطاء نشان بین المللی فردوسی گفت: تا کنون ۱۲ نفر از فردوسی پژوهان، شاهنامه پژوهان، محققین، نخبگان و پیشگامان فعالیت با موضوع فردوسی و شاهنامه موفق به دریافت نشان بین المللی فردوسی شدند که امسال نیز این نشان به ۵ نفر دیگر اعطاء می شود که یکی از آن ها از خارج کشور است.

دکتر یاحقی رئیس قطب فردوسی پژوهی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این شنست خبری با تشریح برگزاری همایش بین المللی «شاهنامه پس از شاهنامه» گفت: امسال ۱۲۰ مقاله به این همایش از داخل و خارج استان ارائه شده که ۳۴ مقاله منتخب و چاپ می شود و ۲۲ مقاله دیگر نیز در قالب لوح فشرده منتشر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: هم چنین رونمایی از ترجمه ترکی شاهنامه فردوسی، رونمایی از کتاب دیباچه شاهنامه و حضور و سخنرانی شخصیت های علمی از ایران و خارج کشور از مهمترین برنامه های این همایش تخصصی است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons