نوشته ها

در نشست خبری طرح ملی “نوروز گاه” در مشهد عنوان شد

ارسال شده توسط :

در نشست خبری طرح ملی “نوروز گاه” در مشهد عنوان شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی ))

خراسان رضوی بهترین ظرفیت برای اجرای طرح ملی نوروزگاه در کشور را دارد.

نشست خبری طرح ملی نوروزگاه با هدف تشریح برنامه ها، آئین ها و رسوم و سنت های مرتبط با نوروز در کشور به میزبانی مشهد مقدس دراتاق جلسات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و با حضور خبرنگاران و نماینده های رسانه های مختلف برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این نشست خبری، دکتر “شبان میرشکرایی” رئیس کمیته برگزاری طرح ملی نوروز گاه در سخنانی به تشریح این طرح در ۱۲ استان کشور از جمله استان خراسان رضوی پرداخت و با بیان اینکه نوروز در استان خراسان رضوی از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: خراسان رضوی بهترین ظرفیت اجرای طرح نوروزگاه در کشور را دارد. وی افزود: طرح ملی نوروزگاه که تا پیش از این به عنوان طرح ملی “نوروزبازار” نامگذاری شده بود با هدف معرفی، احیاء و حفظ آئین های، سنت ها و مراسم و برنامه های مرتبط با نوروز در استان های مختلف کشور و نیز کشورهای حوزه نوروز در۱۲ استان از جمله استان خراسان رضوی اجرای خواهد شد.

وی با بیان اینکه این نشست خبری اولین نشست خبری رسمی مربوط به اجرای این طرح است ادامه داد: علت اینکه این نشست خبری در مشهد برگزار شده است اهمیت استان خراسان رضوی و پیشینه فرهنگی این استان در نوروز و آئین های نوروزی است که قبل و بعد از اسلام در این استان وجود داشته و همخوانی و سازگاری بسیار خوبی نیز با آموزه های دینی و اسلامی دارد. وی گفت: این طرح در شورایی به ریاست سمیع الله مکارم حسینی معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصویب و با هدف حفظ و احیاء و هم چنین معرفی سنت های زیبای مربوط به نوروز اجرا خواهد شد. میرشکرایی گفت: زمانی که صحبت از میراث فرهنگی می شود، میراث فرهنگی تنها به معنای آثار و بناهای تاریخی نیست بلکه مجموعه آداب و سنت ها نیز به عنوان میراث فرهنگی معنوی یا همان میراث فرهنگی ناملموس شناخته می شوند که در خصوص حفظ و حراست از این آثار نیز باید دقت نظر کامل و کافی داشت.

وی در ادامه به روند ثبت جهانی پرونده نوروز در یونسکو اشاره کرد و افزود: در یکی از بندهای مربوط به ثبت جهانی این اثر معنوی به موضوع اقدامات پاسدارانه از این اثر اشاره شده که در حقیقت اجرای طرح ملی نوروز گاه با هدف اجرای اقدامات پاسدارانه در خصوص این سنت زیبا و ماندگار و معنوی است. رئیس کمیته برگزاری طرح ملی نوروز گاه ادامه داد: در این طرح، مجموعه ای از برنامه های پیش بینی شده با موضوع نوروز به صورت هماهنگ و سراسری در سراسرکشور خصوصا در ۱۲ استان در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح اجرا خواهد شد. میرشکرایی در ادامه گفت: اجرای آئین های سنتی، برنامه های فرهنگی، برگزاری همایش سراسری، تهیه تمبر، و نیز اجرای طرح ملی نوروز گاه مهمترین برنامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای اقدامات پاسدارانه از این اثر معنوی است. وی با بیان اینکه نوروزگاه یک رویداد فرهنگی است و یک مقصد گردشگری نیز به حساب می آید ادامه داد: اجرای این طرح و معرفی برنامه ها و ائین های مربوط به نوروز تنها محدود به ۱۲ استان در نظر گرفته شده نیست و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در سال های آینده به کل کشور و نیز در کشورهای حوزه نوروز برگزارخواهد شد. وی در ادامه گفت: گستره نوروز امروز تنها محدود به ایران نیست و امروز موضوع نوروز یک گستره بین المللی دارد و در حقیقت می توان گفت که خورشید این سنت زیبای فرهنگی در گستره کره خاکی غروب نمی کند و در بسیاری از کشورهای دنیا حضور دارد. میرشکرایی در بخش دیگری از صحبت های خود افزود: یکی از مهمترین اهداف برگزاری این طرح ملی، آموزش و معرفی آئین های نوروزی و سنت های زیبای نوروز است که در بسیاری از کشورهای دنیا در حال برگزاری است که نمونه های کامل و متنوع آن را در ایران می بینیم و در حقیقت اقوام ایران هر کدام نماینده یکی از ملت ها در برگزاری این آئین ها هستند.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح از ابزار های مختلف استفاده خواهد شد ادامه داد: استفاده از ظرفیت رسانه ها، استفاده از ظرفیت صنایع دستی، بهره گیری از ظرفیت شبکه های اجتماعی و رسانه های نوین، استفاده از آرشیو موجود در پژوهشکده مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی با عنوان پژوهش مردم نگاری و نیز استفاده از آرشیوهای زنده موجود و مردم شناسان و پژوهشگران از مهمترین موضوعاتی است که در اجرای این طرح مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وی با بیان اینکه هر کدام از بازی ها، سنت ها وآئین های نوروزی دارای فلسفه مخصوص به خود است افزود: متاسفانه برخی از این آئین ها یا فراموش شده و یا اینکه دچار تغیراتی شده اند که باید نسبت به احیاء و معرفی صحیح ان ها اقدام کرد. وی گفت: به عنوان مثال آئین چهارشنبه سوری و یا اجرای آئین سنتی توسط حاجی فیروز موضوعاتی است که دچار تغیرات بسیار زیادی شده و با معنا و فلسفه اصلی خود فاصله گرفته اند که باید این آئین ها به شکل صحیح به مردم معرفی شود. وی هم چنین به جایگاه استان خراسان رضوی و مشهد مقدس در حوزه آئین های نوروزاشاره کرد و ادامه داد: به عنوان مثال وقتی از سراسر ایران و حتی کشورهای مختلف مردم تلاش دارند تا لحظه تحویل سال در حرم مطهر امام رضا (ع)، حضور داشته باشند این موضوع نشان دهنده اهمیت مردم ایران به جایگاه معنوی نوروز و ارتباط بین نوروز و آموزه های اسلامی است.

وی خاطر نشان کرد: حتی در زمان حضور حضرت امام رضا (ع)، در مشهد ایشان به موضوع نوروز و تحویل سال اهمیت می دادند و به این موضوع توجه داشتند. در این نشت هم چنین ابوالفضل مکرمی فر جانشین مدیر کل و رئیس ستاد برگزاری طرح ملی نوروز گاه در خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت: این طرح از ۲۴ الی ۲۷ اسفندماه سال جاری در استان خراسان رضوی برگزار خواهد شد که دو شهر مشهد و نیشابور یه عنوان نقطه ثقل برگزاری این طرح در نظرگرفته شده اند و افتتاحیه این طرح ملی ۲۴ اسفندماه در سالن همایش های موزه بزرگ خراسان با برگزاری همایش علمی و پژوهشی آغاز خواهد شد. وی ادامه داد: اختتامیه این طرح نیز ۲۷ اسفندماه در فرهنگسرای سیمرغ نیشابوربا برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و سخنرانی مسئولان و پژوهشگران برگزار می شود. مکرمی فر ادامه داد: سه نقطه در مشهد و سه نقطه نیز در نیشابور برای اجرای این طرح ملی در نظر گرفته شده که در حال رایزنی و برنامه ریزی برای گسترش نقاط برگزاری این طرح ملی در مشهد و نیشابور هستیم. مکرمی فر افزود: برگزاری همایش علمی و پژوهشی در سالن همایش های موزه بزرگ خراسان، برپایی نمایشگاه عکس و اسناد مرتبط با نوروز قبل و بعد از اسلام، اجرای آئین سنتی اسب چوبی، اجرای موسیقی سنتی، برپایی بازارچه های صنایع دستی، برپایی سفره های هفت سین، برگزاری نمایشگاه نوروز در گالری کمال المک نیشابور، برپایی برنامه های فرهنگی مرتبط با نوروز در خانه ملک در مشهد، اجرای برنامه قصه گویی نوروزی در فرهنگ سرای بهشت در مشهد و … از مهمترین برنامه هایی است که در مشهد و نیشابور در راستای اجرای طرح ملی نوروز بازار صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: ایران کشوری است که صادرکننده شادی بوده و شادی در ایران رواج داشته و به سایر کشورها رفته است و بر اساس یک پژوهش صورت گرفته حدود ۱۰۰ جشن در ایران شناسایی شده که در سالیان گذشته اجرا می گردید که برخی از این جشن ها امروز منسوخ شده اما برخی از آنان مانند جشن نوروز تا کنون ادامه دارد. در ادامه هم چنین، فرید جواهر زاده دبیر این جشنواره در استان خراسان رضوی نیز در این نشست خبری گفت: در حال رایزنی با معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد برای استفاده از ظرفیت های فرهنگ سراهای مشهد در خصوص اجرای برنامه های مرتبط با این طرح ملی در این کلانشهر هستیم. وی افزود: یکی از گروه های هدف مهم در اجرای این طرح در کنار گردشگران و زائرانی که به مشهد مقدس مشرف می شوند جامعه بومی و مردم محلی است بنابر این بر اساس برنامه ریزی ها به دنبال اجرای این طرح ملی در فرهنگسراهای مشهد با هدف انتقال و معرفی آئین های زیبای نوروزی به مردم مشهد هستیم. وی خاطر نشان کرد: هم چنین بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته توسط معاونت میراث فرهنگی این اداره کل، نمایشگاهی شامل، عکس، اسنادو اشیاء مرتبط با نوروز که در موزه های استان موجود است در زمان اجرای این طرح ملی در مشهد برگزار خواهد شد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons