نوشته ها

در پوش استودان ساسانیان در شهر بیشاپور پیدا شد

ارسال شده توسط :

در پوش استودان ساسانیان در شهر بیشاپور پیدا شد

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : یک درپوش سنگی متعلق به یکی از استودان های ساسانیان در مجموعه شهر بیشاپور کشف شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری گفت : این درپوش سنگی دارای خطوط پهلوی ساسانی است که طول آن به ۴۲ سانتی متر می رسد و عرض بالای آن ۳۵ و عرض پائین آن به ۲۷ سانتی متر می رسد و ارتفاع آن نیز ۶ سانتی متر می باشد .

به گفته مدیر پایگاه شهر ساسانی بیشاپور ، درپوش سنگی شکسته شده اما دارای ارزش مطالعاتی بالایی است .

امیری اضافه کرد : با توجه به قدمت شهر بیشاپور و آثار موجود در این مجموعه که از دوره ساسانیان به بعد می باشد ، به طور حتم این درپوش سنگی از ارزش فرهنگی بالایی برخوردار است و از طرفی هم به دلیل خطوط موجود ، ارزش آن دو چندان شده است .

مدیر پایگاه شهر ساسانی بیشاپور در ادامه گفت : استودان ها مکان های سنگی بودند که تدفین مردگان در دوره ساسانیان در آنها صورت می گرفته است و تنها برخی از آنها دارای درپوش بوده اند .

وی افزود : با توجه به وجود ۴ سطری که در این درپوش سنگی وجود دارد ، می طلبد مطالعات گسترده ای در این عرضه صورت گیرد و به احتمال زیاد این درپوش متعلق به مقبره یکی از افراد سرشناس و مهم در دوره ساسانیان بوده است .

امیری با بیان اینکه خطوط موجود در این اثر سنگی قابل خواندن است ، گفت : به زودی این خطوط خوانده خواهد شد .

وی در ادامه اضافه کرد : شهر بیشاپور یکی از شهر های مهم در دوره ساسانیان بوده است که قدمتش به ۱۷۰۰ سال قبل بر میگردد و در مناطق مختلف این محدوده تاریخی ، استودان های متعددی هم وجود دارد که محل تدفین مردمان آن دوره را نشان می دهد .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons