نوشته ها

در کارگاه آموزشی نوروز و هنر ایرانی عنوان شد

ارسال شده توسط :

در کارگاه آموزشی نوروز و هنر ایرانی عنوان شد

((نوروز مهمترین ملاک برای شناخت ایرانیان در هر جای جهان است))

پژوهشگرو مشاور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تاکید به اینکه در حال حاضر نوروز مهمترین ملاک برای شناخت ایرانیان در هر کجای جهان است گفت : لحظه تحویل سال در کشور برخلاف سایر کشور ها ما بهترین زمان در ایام سال و بر اساس گردش زمین به دور خورشید و لحظه تحویل سال نو تنها در کشور ما بر پایه تعادل و زمانی است که نور خورشید مستقیم به زمین می تابد، لذا باید نوروز را که جزیی از فرهنگ ماست و از گذشتگانمان به ما به ارث رسیده است به خوبی پاسبانی کنیم .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی مهدی سیدی در کارگاه آموزشی “نوروز و هنر ایرانی” که جهت دانش آموزان هنرستان زین اوقلی درمحل موزه بزرگ برگزار شد ، با بیان این مطلب افزود :   در ایران قبل از زرتشت آیین مهر یا میترائیسم داشتیم که در آن زمان اول پاییزرا بنام جشن مهرگان جشن می گرفتند ، ولی از زمان هخامنشی اول فصل بهار را جشن می گیریم .

این محقق و پزوهشگر با اشاره به اینکه تقویم هم اکنون کشور ما تقویم جلالی است ، اظهار داشت : درگذشته قبل از تقویم جلالی هر ۴ سال یکبار نوروز زودتر از را ه می رسید که   موجب می شد هر ۱۲۰ سال یک ماه زودتر عید نوروز فرا رسد و در میان ۵ روز به نام اندر گاه معروف بود .

وی در ادامه اظهار داشت : در این ۵ روز نقش ها عوض می شد مردم جای پادشاه می نشستند و جای حاکم با رعیت عوض می شد، و مردم به جای مسئولین شهر عهده دار امور بودند ، همچنین در کوچه بازار مردی پیدا نمی شد و تنها زنان در شهر رفت آمد می کردند ، و میر نوروزی نیز از دیگر مراسم نوروز بود.

سیدی افزود: بخشی دیگر از آداب نوروز در گذشته این بود که مردم معتقد بودند روح و روان مردگان در آغاز بهار به خانه ها سر می زند و ما نیز لازم است غذای مورد علاقه مردگان را درست کنیم که هم اکنون نیز این آیین مرسوم است که جمعه آخر سال همه بر سر قبر مردگان حاضر می شوند ، ولیکن خیام تقویم ما را به جلالی تغییر داد از آن زمان هر سال ۳۶۵ روزشد و هر ۴ سال یک روز به نام کبیسه نامگذاری شد.

همچنین سیدی به تاریچه سنگتراشی و ساخت هرکاره اشاره کرد و یکی از مهمترین ویزگی موزه بزرگ را همجواری آن با کوه سنگی عنوان کرد و افزود : در بسیاری از شهر های جهان مردم علاقه مند در داخل شهر از منظره کوه لذت ببرند که برای مردم مشهد این امکان فراهم شده است و در حال حاضر نیز تنها معدن سنگ هرکاره جهان در پشت کوهسنگی واقع شده است.

در ادامه دانش آموزان با حضور در کارگاه آموزشی پاپیه ماشه (لاکی ) با هنرسنتی پاپیه ماشه و مراحل ساخت یک جعبه لاکی توسط احمد هروی استاد هنرهای سنتی مرکز آموزش و پژوهش این اداره کل آشنا شدند و هریک بر اساس برداشت خود از گفته های این پژوهشگر از نوروز و آداب و رسوم و بخش های مختلف موزه به نگارگری پرداختند .

در پایان نیز به اثر برتر یگانه هاشمی هدیه ای اعطا شد.

گفتنی است با عنایت به اینکه نوروز امسال با دهه فاطمیه مقارن شده است ، مراسمی نیز به همین منظور در مجموعه های تاریخی ، فرهنگی برگزار می شود .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons