نوشته ها

در کارگروه میراث فرهنگی استان سمنان مصوب شد

ارسال شده توسط :

در کارگروه میراث فرهنگی استان سمنان مصوب شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان))

جاده دسترسی خاکی در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده تاریخی سنگفرش احداث شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: رعایت حداقل ۱۵ متر فاصله جاده دسترسی جدید از جاده تاریخی سنگفرش از مصوبات کارگروه میراث فرهنگی استان است.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه ‌بیدختی» اظهار داشت: در جلسه کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان سمنان مصوب شد، احداث جاده دسترسی جدید توسط اداره کل راه و ترابری با رعایت فاصله قانونی منطبق بر ضوابط فنی و علمی از جاده سنگفرش انجام شود.

وی با بیان اینکه تا کنون ۱۵ کیلومتر جاده دسترسی به عرض شش الی ۹ متر به موازات جاده تاریخی سنگفرش احداث شده است، گفت: ۱۷ کیلومتر باقی مانده مسیر باید با رعایت ضوابط تعیین شده و فاصله حداقل ۱۵ متری از جاده تاریخی اجرا شود.

وی گفت: احداث جاده بدون رعایت فاصله با جاده تاریخی منجر به آسیب دیدن جاده سنگفرش و از بین رفتن منظر تاریخی این جاده می‌شود.

مدیر کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان ابراز امیدواری کرد: ادامه مسیر ایجاد جاده دسترسی بدون آسیب رسانی به جاده سنگفرش انجام شود.

جاده‌ی دست ‌ساز سنگ‌ فرش که با سنگ‌‌های تراش‌ خورده روی بستر کویر گرمسار ساخته شده، بطول ۳۵ کیلومتر و عرض ۵ متر در مسیر شاهراه تاریخی اصفهان – ساری در دوره صفوی برای سهولت رفت و آمد کاروانیان که در این مسیر به باتلاق‌ها و نمک زارهای جنوب گرمسار برخورد می‌کردند احداث شده است.

این جاده کاروان ها را از گزند سیلاب‌ها و زمین‌های گل‌ آلود و چسبناک در فصول بارش حفظ می‌کرد.

روی این جاده بقایای دو پل سنگی هنوز مشاهده می‌شود که از تعداد دهنه‌های پل می‌توان حدس زد که هنگام بارندگی‌به ویژه در فصول بهار و پاییز، سیلاب در این دشت وسیع به راه می‌افتاده است.

شالوده جاده از آهک و ماسه و بعضاً از خاکستر است و بنا بر شواهد موجود و مطالعات انجام شده عموما این سنگها به وسیله شتر از کوههای سیاه کوه به محل آورده شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons