نوشته ها

دستور توقف تخریب سنگ نگاره های تیمره صادر شد

ارسال شده توسط :

دستور توقف تخریب سنگ نگاره های تیمره صادر شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ))

با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی استان بلافاصله پس از تخریب قسمتی از منظر مجموعه سنگ نوشته های تیمره ، دستور توقف تخریب سنگ نگاره های تیمره صادر شد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ، مدیرکل اظهار داشت : آسیب های وارد شده بیشتر بخاطر ایجاد راه های دسترسی و فعالیت های معدنی پراکنده بوده که منظر اولیه دره غرقاب از محدوه چم اسبه در مرز سیاسی گلپایگان شروع و تا روستاهای قیدو در شهرستان خمین امتداد می یابد را مخدوش نموده و مشخصا در محل بند قیدو در یک دره بیشترین آسیب را طی فعالیت معدن گرانیت و سنگ ورقه به بوم های سنگی و نقوش کنده شده بروی آنها وارد آورده است.

سید محمد حسینی تصریح کرد: تعداد این بوم های سنگی از تعداد ۵۰ بوم تجاوز نمی کند.

وی افزود : مجموعه سنگ نوشته ها و سنگ نگاره های دره غرقاب تحت عنوان “منظر فرهنگی تیمره “در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و ثبت منظر به معنای ثبت کلیه عناصر تاریخی ، طبیعی و معنوی دره مذکور و تأکیدی بر حفظ کلیت ساختار کالبدی و منظری دره مذکور است .

حسینی با اشاره به اینکه ثبت این اثر که در نوع خود بی نظیر است تأکید کرد : با توجه به وجود بیش از ۱۰۰ هزار نقش و کتیبه ، شاخصه های ثبت جهانی را داراست و در سال ۱۳۸۹ به استانداری  و فرمانداری شهرستان خمین جهت انعکاس به دستگاه های ذی ربط ابلاغ شده است.

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود : با این وجود اداره کل منابع طبیعی و اداره کل محیط زیست علی رغم آگاهی از وجود ارزش های دره مذکور، بدو ن استعلام از اداره کل میراث فرهنگی استان، اقدام به صدور مجوز نموده که بدنبال آن سازمان صنایع و معادن استان به صدور پروانه بهره برداری اقدام نموده است.

حسینی با توجه به ارزش ها و شاخص های موجود در سنگ نگاره ها خاطر نشان کرد : مراتب پس از بررسی های لازم با دستگاه های ذیربط در حال پیگیری است تا اقدامات حفاظتی مشترک از این آثار ارزشمند بعمل آید.

وی در پایان اعلام کرد هر چند منظر و کالبد دره غرقاب و سنگ نگاره های تیمره ثبت شده است ، اما جهت تاکید بر حفاظت از این آثار ارزشمند ، نقشه عرصه و حریم و ارائه ضوابط مربوطه جهت جلوگیری از آسیب های بعدی را در دستور کار فوری خود قرارداده است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons