نوشته ها

دستگیری ۴۰ متخلف میراث فرهنگی در استان چهارمحال و بختیاری

ارسال شده توسط :

دستگیری ۴۰ متخلف میراث فرهنگی در  استان چهارمحال و بختیاری

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری ))

از ابتدای سال تا کنون ۴۰ متخلف میراث فرهنگی در  استان چهارمحال و بختیاری دستگیر شدند.

به گزارش دفتر امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به مناسبت هفته صنایع دستی در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان از دستگیری ۴۰ متخلف در حوزه میراث فرهنگی از ابتدای سال جاری تا کنون خبرداد و اظهار داشت : اعضاء هشت باند حفاری غیرمجاز در استان شناسایی و دستگیر شدند که از آنان یکصد قطعه اشیاء تاریخی و هشت دستگاه گنج یاب کشف و ضبط شد.

بهمن عسگری سوادجانی با بیان اینکه حفظ و حراست از آثار و اشیاء تاریخی را یک وظیفه همگانی باید دانست گفت: یگان حفاظت این اداره کل  به دلیل کم بودن تعداد نیروها، نیازمند حمایت از طرف مردم و اعضای انجمن های میراث فرهنگی به عنوان حافظان اصلی میراث فرهنگی می باشد.

عسگری سوادجانی با اشاره به اینکه تا کنون نزدیک به ۷۰۰ اثر تاریخی در استان به ثبت ملی رسیده افزود : ماموران یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به طور مستمر در این اماکن گشت زنی می کنند.

وی با تاکید بر برخورد قانونی با متخلفان در حوزه تخریب آثار تاریخی از دستگیری عوامل تخریب بقعه تاریخی امامزاده حمزه علی بلداجی و تندیس سردار اسعد بختیاری خبرداد و گفت: پرونده این متخلفان در محاکم قضایی درحال رسیدگی است.

بهمن عسگری سوادجانی اظهار داشت: در تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری علاوه بر تشویش اذهان عمومی، ۳۰۰ میلیون ریال خسارت به این اداره کل وارد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در خصوص قابلیت های گردشگری استان از وجود ۹۴ مجموعه رفاهی و تفریحی بین راهی فعال در استان خبر داد و افزود :  از این تعداد ۳۴ مجموعه در دو سال گذشته ایجاد شده است.

عسگری سوادجانی از پرداخت تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی با سود چهار درصد برای راه‌اندازی خانه های مسافر در مناطق مختلف شهری و روستایی استان به منظور جذب گردشگر و رفاه حال مسافران و گردشگران اشاره کرد و گفت: به متقاضیان احداث دهکده و مجتمع های گردشگری نیز هفت درصد یارانه تسهیلاتی پرداخت می شود.

وی در ادامه از پیش بینی زمین رایگان و تسهیلات برای ایجاد هشت مجموعه بین راهی خبرداد. و اذعان داشت : سال گذشته ۶۰ میلیارد ریال اعتبار ملی به حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی استان اختصاص یافته و بدهی های معوقه از سال های قبل از مشکلات این اداره کل به شمار می روند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی این اداره کل  اداره کل گفت : برای تجهیز کارگاه‌ها، تسهیلات بلند مدت تا سقف یک میلیارد ریال در اختیار صنعتگران استان قرار می‌گیرد.

مهرداد رئیسی با بیان اینکه برای حمایت از صنعتگران، آموزش و مشاوره رایگان نیز به این قشر ارائه می شود گفت: سال گذشته ۲۵ میلیارد ریال تسهیلات با بهره کم به صنعتگران استان پرداخت شد که در این حوزه زمینه اشتغال ۴۸۰ نفر فراهم شد.

رییسی افزود :  در سال گذشته یک‌ میلیون دلار صادرات صنایع دستی به کشورهای حوزه خلیخ فارس، آلمان، آمریکا و کانادا انجام شده که ۱۴۵هزار دلار آن مربوط به صادرات نمد بوده است.

وی راه‌اندازی کارگاه تولید نمد در بهرام‌ آباد، تبدیل حمام قدیمی بابا حیدر به سفره‌ خانه سنتی و ایجاد مجتمع خاتم در روستای شیخ‌ شبان را سه پروژه مهم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت : ۱۶تا ۲۲ خرداد ماه به عنوان هفته صنایع دستی نامگذاری شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons