نوشته ها

دهکده هدف گردشگری دوان پذیرای مهمانان نوروزی است

ارسال شده توسط :

دهکده هدف گردشگری دوان پذیرای مهمانان نوروزی است

(( میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کازرون))

رییس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کازرون از آماده بودن روستای هدف گردشگری دوان شهرستان کازرون به منظور پذیرایی از میهمانان نوروزی خبر داد.

محمد رضا معینی گفت : این روستای منحصر به فرد کازرون با توجه به ظرفیت ها وهمچنین قرار گیری در فهرست روستاهای هدف گردشگری پذیرای تعداد زیادی از مسافران و گردشگران به ویژه در ایام نوروز می باشد که طی جلسات و با هماهنگی فرمانداری ، بخشداری ، شورای اسلامی و دهیاری روستای دوان با تهیه زیر ساخت ها امکان اسکان گردشگران در این روستا فراهم شده و آماده پذیرایی از مسافران می باشد.

وی افزود: امسال با برنامه ریزی در ایام نوروز شاهد برگزاری جشنواره غذاهای محلی و همچنین تورهای طبیعت گردی در این روستا خواهیم بود .

وی روستای دوان را یکی از روستاهای با قابلیت گردشگری در استان فارس توصیف کرد و گفت : روستای گردشگری دوان در ۹ کیلومتری شمال شهر کازرون در دامنه کوه دوان و با پیشینه تاریخی بیش از دو هزار سال و با معماری سنتی دوان بر اساس شرایط محیطی منطقه قرار گرفته و به دلیل واقع شدن در دامنه کوه دارای شیبی تند با معماری پلکانی می باشد.

به گفته او مردم دوان با جمعیتی در حدود ۱۵۰۰ نفر دارای گویشی خاص از نظر آوا واژگان و ساختار زبان می باشد که این گویش بازمانده یکی از لهجه های فراموش شده فارسی میانه و از شاخه جنوب غربی است.

وی افزود : روستای هدف گردشگری دوان با دارا بودن آثار تاریخی بقعه علامه دوانی ،بقعه شاه سلیمان ،قلعه دختر(که با توجه به وجود سفالهای پراکنده ، معماری ، طراحی و پلان احتمالا مربوط به دوره ساسانی است )،حمام تاریخی دوان ( موزه مردم شناسی و صنایع دستی ) ،قبرستان های تاریخی ( که ۱۲ قبرستان و منطبق بر طوایف ۱۲ گانه دوان می باشد که هر کدام با کتیبه ها و خطوط کوفی حجاری شده اند ) و تاکستان های پلکانی (که جاذبه های ویژه و منظری منحصر به فردی را شکل داده و باقدمتی بیش از هزار سال دست ساخته بشر می باشد) از جذابیت های ویژهای برای گردشگران برخوردار است.

وی صنایع دستی ویژه مردمان روستا را سبدبافی ،گیوه دوزی، مشک ،آسیاب دستی و … نام برد .

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons