نوشته ها

دومین آئین نکوداشت ابوبکر تایبادی در تایباد برگزار شد

ارسال شده توسط :

دومین آئین نکوداشت ابوبکر تایبادی در تایباد برگزار شد

 ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

دومین آئین نکوداشت زین الدین ابوبکر تایبادی با حضور رجبعلی لباف خانیکی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در مجموعه تاریخی –فرهنگی مزار مولانا زین الدین ابوبکر تایبادی در شهر تایباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این مراسم که فرهیختگان، علماء، ائمه جمعه و جماعت ، مسئولین و مقامات محلی نیز حضور داشتند زندگینامه، آثار و اندیشه زین الدین ابوبکر تایبادی مورد بررسی قرار گرفت.

هم چنین ارائه چند مقاله درمورد زندگی ابوبکر تایبادی بخش دیگری از این نکوداشت بود.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این نکوداشت با اشاره به وجه تسمیه تایباد به ویژگی های اخلاقی و عرفانی ابوبکر تایبادی اشاره کرد و گفت: زین الدین ابوبکر تایبادی از جایگاه علمی بالایی برخودار بوده و یکی از شخصیت های بزرگ قرن هشتم مجری محسوب می شود.

لباف خانیکی گفت: اداره میراث فرهنگی برنامه های زیادی برای ترمیم و بازسازی این بنای عظیم تاریخی دارد و اصولا یک بنای تاریخی مانند یک مریض نیاز به نوازش و معالجه دارد.

وی با اشاره به اینکه ما بر خود فرض می دانیم که تمام تلاش خود را برای مرمت و بازسازی این بنا بکار ببریم افزود: این بناهای تاریخی عظیم مانند آرامگاه زین الدین ابوبکر تایبادی به منزله مخزن آگاهی و اطلاعات برای نسل های آینده می باشد.

لباف خانیکی افزود: آرامگاه زین الدین ابوبکر تایبادی تنها یک بنا نیست بلکه در آن هنر، خط و حکمت به خوبی دیده می شود و این بنا به منزله یک خطابه است و تمام سعی و تلاشمان این هست که به بهترین نحوه نگه داری شود.

وی گفت : پرونده تعمیر اتی این بنا نشان می دهد که از ۴۰ سال پیش مرمت این بنا مورد رسیدگی قرار گرفته و در حال حاضر هم مشغول مرمت بنا هستیم و این بناها همیشه آسیب پذیر بوده اند و جاذبه زمین باعث می شود مصالح ساختمانی از بین برود.

وی با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی بنا از ساخت سخت تر است افزود: هنرمند باید حساسیت زیادی در مرمت آن داشته باشد و امانت داری بکند مواظب باشد که شخصیت بنا از بین نرود و به آن استحکام ببخشد.

وی در خصوص اعتبار سال ۹۴ گفت : هنوز اعتبارات سال آینده ابلاغ نشده و برنامه های نیز به سازمان میراث فرهنگی کشور ارائه شده و بمحض تخصیص اعتبار در فراخور نیاز بازسازی و مرمت بنا اعتبارات لازم اختصاص داده خواهد شد.

خانیکی افزود : فضای سازی برای یک اثر تاریخی بسیار مهم است و ایجاد فضا بر اساس نظر شورای فنی خواهد بود.

مولوی غلام نبی توکلی امام جمعه اهل سنت تایباد نیز در این مراسم گفت: رونق علمی، فرهنگی و دینی شهر تایباد وجود عارف و فقیه قرن هشتم شیخ الاسلام زین الدین ابوبکر تایبادی است که بواسطه وجود این عالم گرانقدر نام تایباد در تواریخ ثبت شده است.

لازم بذکر است که زین الدین ابوبکر تایبادی متوفی به سال ۷۹۱ هـ . ق عارف مشهور قرن هشتم هجری و هم دوره با تیمور گورکانی بوده است.

مجموعه آرامگاهی وی در سال ۱۳۱۶وبه شماره ۳۰۹ در فهرست ملی کشور به ثبت رسیده است و از اواخر دهه ۴۰ شمسی بطور مستمر توسط اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی استحکام بخشی و مرمت شده است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons