نوشته ها

دومین جشنواره روستاگردی یاسه چای چهارمحال و بختیاری

ارسال شده توسط :

دومین جشنواره روستاگردی یاسه چای چهارمحال و بختیاری

((دومین جشنواره روستاگردی یاسه چای چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: جشنواره روستاگردی در تاریخ ۲۶ لغایت ۲۸ شهریور ماه در محل روستای تاریخی یاسه‌چای از توابع شهرستان سامان برگزار می‌شود.

بهمن عسگری اظهارداشت : جشنواره‌ها فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چهارمحال و بختیاری در سه بخش جاذبه‌های گردشگری، مواریث فرهنگی و صنایع دستی است.

وی افزود: وجود بافت تاریخی ارزشمند و قرارگیری روستای یاسه چای در حاشیه زاینده رود، این روستا را به‌عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری این استان تبدیل کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به انتخاب این روستا از سوی مسئولان شهرستان سامان، گفت: انتظار می‌رود دیگر مسئولان نیز با برنامه‌ریزی مدون و مدیریت منسجم در راستای برگزاری با شکوه‌تر این جشنواره، همت گمارند.

عسگری خاطرنشان کرد: در این جشنواره برپایی نمایشگاه عرضه محصولات باغی با همکاری و مشارکت جهاد کشاورزی، دهیاری‌ها و سازمان صنعت ، معدن و تجارت، پخت غذاهای محلی، فضاسازی بافت تاریخی روستا و نظافت روستا از سوی دهیاری روستای یاسه چای انجام می‌شود.

وی افزود: برگزاری جلسات هماهنگی از سوی بخشداری زاینده رود، دعوت از خبرنگاران وخبرگزاری‌های داخلی و خارجی برای پوشش خبری مناسب از سوی روابط عمومی استانداری، برگزاری تورهای قایقرانی از سوی فدراسیون و کمیته قایقرانی استان، پاکسازی نمادین حاشیه رودخانه زاینده رود با مشارکت تشکل‌های مردم نهاد از سوی محیط زیست استان از مهم‌ترین برنامه‌هایی در نظر گرفته شده در این جشنواره است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: این جشنواره در تاریخ 26 لغایت 28 شهریور ماه  در محل روستای تاریخی یاسه‌چای  از توابع شهرستان سامان برگزار می‌شود.

یاسه چاه، روستای هدف گردشگری در استان چهارمحال و بختیاری است که محدوده تاریخی آن به وسعت سه و چهار دهم هکتار با گونه مسکونی و معابر سرپوشیده خشتی در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.اهالی یاسه چاه، در گذشته برای امنیت روستا کوچه های این روستا را سرپوشیده و به صورت دالان هایی ساخته اند که این دالان های خشت و گلی با گذشت حدود یک قرن، متعلق به دوران صفویه، همچنان پا برجا و دیدنی است.

 این روستا در فاصله 38 کیلومتری شهر سامان و 50 کیلومتری شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) واقع شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons