نوشته ها

دومین جلسه کمیته فنی ذیل کارگروه تخصصی گردشگری خراسان جنوبی تشکیل شد

ارسال شده توسط :

دومین جلسه کمیته فنی ذیل کارگروه تخصصی گردشگری خراسان جنوبی تشکیل شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی))

دومین جلسه کمیته فنی ذیل کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع میراث فرهنگی استان و نمایندگان دستگاههای اجرایی در محل سالن اجتماعات اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل ضمن بیان اهم موضوعات جلسه گفت: اقامتگاه های بوم گردی، اقامتگاه هایی هستند که در محیط طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری بومی و سیمای طبیعی منطقه احداث شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان را با کیفیتی قابل قبول در محیط طبیعی فراهم می کند.

مرتضی عربی افزود: در زمینه ایجاد این اقامتگاه ها تاکنون ۸ پرونده از دفاتر خدمات مسافرتی، ۱ پرونده از روستای چنشت و ۱ پرونده از روستای حلوان (در حال تکمیل می باشد) وصول شده که پس از تایید به تهران ارسال خواهد شد.

وی ضمن بیان اینکه حدود ۳۰ مجتمع خدمات بهداشتی احداث شده که عمدتا داخل مجتمع های خدماتی و بخشی نیز در روستاهای هدف گردشگری واقع است، افزود: متاسفانه برخی از این واحدها به دلیل مشکلات زیرساختی قادر به بهره برداری نمی باشند و نیاز است تا با همکاری شهرداران و دهیاران نسبت به تکمیل و بهره برداری آن به نفع مردم اقدام شود و یا لیست آنها به اداره کل روستایی جهت ساماندهی اعلام گردد.

در ادامه مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید بیان داشت: با توجه به تفاهم نامه ای که با سازمان میراث فرهنگی منعقد نموده¬ایم مقرر شده است کسانی که می خواهند ساختمانها و ابنیه خود را در جهت توسعه صنعت بوم گردی تبدیل به اقامتگاههای بوم گردی نمایند پس از تایید مدارک توسط سازمان و معرفی از اداره کل میراث فرهنگی استان از تسهیلات مقرر برخوردار شوند.

نماینده اداره کل حمل و نقل و پایانه گفت: استان خراسان جنوبی وضعیت مطلوب از نظر مجتمع های خدمات رفاهی نسبت به کل کشور دارد و یکی از استان های پیشرو در این زمینه است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۶۰ مورد موافقت اصولی درخصوص مجتمع های پذیرایی بین راهی در سطح استان صادر شده که ۲۱ مورد آن در حال بهره برداری، ۹ مورد در حال احداث و ده مورد هم موافقت اصولی صادر شده که پس از دریافت پاسخ استعلامهای آن از ادارات مربوطه نسبت به صدور مجوز برای ساخت اقدام خواهد شد.

ادیبیان رئیس انجمن صنفی کارفرمایان رستورانها و مجتمع های پذیرایی بین راهی استان، در خصوص مشکلات بهر ه برداران و سرمایه گذاران مجتمع ها و رستوران های بین راهی گفت: به دلیل اعطای مجوزهای متعدد به مجتمع های پذیرایی بین راهی، وضعیت سرمایه گذاران قبلی رضایت بخش نبوده و رستوران های قدیمی در معرض آسیب جدی قرار گرفته اند.

لازم بذکر است: این خصوص مقرر شد جلسه ای با موضوع فوق توسط اداره کل حمل نقل و پایانه ها و اداره کل میراث فرهنگی برگزار شود و مشکلات بررسی شوند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons