نوشته ها

دومین نمایشگاه صنایع دستی منطقه ای شرق کشور در خراسان جنوبی برگزار می شود

ارسال شده توسط :

دومین نمایشگاه صنایع دستی منطقه ای شرق کشور در خراسان جنوبی برگزار می شود

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه ۱۹ تا ۲۳ آذر ماه نمایشگاه منطقه‌ای صنایع دستی در راستای تولیدات استان در بیرجند برپا می‌شود  گفت: آستان قدس رضوی برای فروش صنایع دستی خراسان جنوبی بازارچه‌ای رایگان اختصاص می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی؛ حسن رمضانی در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: امروز یک تلاش فراگیر در عرصه معرفی و عرضه صنایع دستی آغاز شده که نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است.

وی با تاکید بر اینکه توجه به صنایع دستی امروز دغدغه سازمان های مختلف از جمله بهزیستی، کمیته امداد، بسیج سازندگی، اداره کل زندانها، امور بانوان استانداری و … شده است، ادامه داد: نتیجه این هم افزایی در افزایش فروش صنایع دستی بسیار محسوس است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امروز سه برند برجسته کشور در عرصه تولید پوشاک، پارچه و منسوجات لازم خود را از استان خراسان جنوبی تامین می کنند، ادامه داد: علی رغم اینکه استان خراسان جنوبی گمرک تخصصی ندارد ولی طبق آمار، صادرات صنایع دستی استان در سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ هزار دلار بوده است.

وی، آمار فروش صنایع دستی استان در نوروز ۹۳ را ۲۷۰ میلیون تومان و در نوروز ۹۵ را ۴۷۰ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: با مساعدت آستان قدس رضوی مقرر شده است که بازارچه فروش صنایع دستی استان در مشهد مقدس راه اندازی شود که در این زمینه هماهنگی ها بر عهده اتحادیه صنایع دستی استان است.

رمضانی همچنین از واگذاری سر درب باغ گلشن طبس به میراث فرهنگی خبر داد و تصریح کرد: در همین زمینه تلاش می کنیم بازارچه دائمی فروش صنایع دستی شهرستان طبس تا دهه فجر امسال در این مکان برپا می شود.

وی گفت: در شهرستان بشرویه نیز خانه فیاض بخش به طور کامل به یک بازارچه فروش صنایع دستی تبدیل شده که استقبال از آن خوب گزارش شده است.

این مقام مسئول در ادامه از برپایی دومین نمایشگاه منطقه ای شرق کشور از ۱۹ تا ۲۳ ‌آذر در بیرجند خبر داد و افزود: در این نمایشگاه ۱۰۵ غرفه محصولات خود را از استانهای خراسان شمالی، رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان در معرض دید مردم قرار می دهند.

 وی از واگذاری ۲ غرفه رایگان به نمایندگان هر شهرستان خبر داد و گفت: این نمایشگاه با حضور مسئولان استانی افتتاح و از ساعت ۱۶ لغایت ۲۲ پذیرای علاقمندان خواهد بود.

 رمضانی از آموزش بسته بندی رایگان محصولات صنایع دستی توسط دانشکده آموزش عالی سپیده کاشانی بیرجند در محل نمایشگاه خبر داد و گفت: همچنین در این نمایشگاه آموزش بازاریابی نیز به علاقمندان ارائه می شود.

 وی با تاکید بر اینکه از مجموع ۸۰ رشته صنایع دستی شناسایی شده استان خراسان جنوبی هم اکنون ۴۰ رشته فعال است، گفت: در حال حاضر گیوه بافی، برک بافی و سیاه چادر در استان احیاء و مورد استقبال قرار گرفته است.

 وی ادامه داد: در سال گذشته یک میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ۴ درصد به هنرمندان صنایع دستی فعال استان داده شده است که اعطای این تسهیلات به متقاضیان در سال جاری نیز ادامه دارد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons