نوشته ها

دکتر سلطانی فر: دولتخانه صفوی قزوین جزو نفایس کشور است

ارسال شده توسط :

دکتر سلطانی فر: دولتخانه صفوی قزوین جزو نفایس کشور است

 

در دیدار فریدون همتی استاندار قزوین با دکتر مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بر ضرورت مرمت، احیا و بهره‎ برداری از آثار تاریخی برای توسعه گردشگری کشور تاکید شد.

در این دیدار که با حضور حبیبی معاون عمرانی استاندار، حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فصیحی رامندی رئیس شورای شهر و خزائلی معاون برنامه ریزی شهرداری قزوین صورت پذیرفت سلطانی فر ضمن برشمردن فرصت‌ها و مزایایی که میراث فرهنگی برای گردشگری می‎آفریند اظهار داشت: بدیهی است نمی‌توان با اتکای صرف به بودجه‌ های دولتی این آثار را حفظ و مرمت کرد و لازم است از سرمایه‌ های بخش خصوصی و نهادهای عمومی به منظور مشارکت در هزینه‌ها و بهره ‌برداری در این راستا استفاده کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اقدام برای حفاظت و مرمت بناهای تاریخی را وظیفه ‌ای همگانی تلقی کرد و بر رعایت موازین قانونی سازمان میراث فرهنگی تاکید نمود.

در این نشست فریدون همتی استاندار قزوین نیز خواستار تخصیص اعتبار لازم برای مرمت مجموعه تاریخی مسجد جامع عتیق شد و آمادگی شهرداری قزوین را به منظور مرمت و احیای بناهای از بین رفته دولتخانه صفوی بر اساس برنامه‌ها و مطالعات میراث فرهنگی اعلام کرد.

معاون رئیس جمهور ضمن استقبال از این پیشنهاد، یادآور شد: مجموعه دولتخانه صفوی قزوین از نفایس کشور است و طبق موازین قانونی قابل واگذاری نیست؛ ولی میراث فرهنگی برای هرگونه مشارکت و همکاری آماده است.

سلطانی فر همچنین پیش‌ نیاز این توافق را آزاد سازی کامل مجموعه دولتخانه از کاربری‌ های آموزشی، ورزشی و تجاری موجود دانست و خاطر نشان کرد: باید مدیریت استان هر چه زودتر نسبت به تحقق فرامین مقام معظم رهبری در سفر به استان قزوین اقدام کرده و نهادهای دولتی و خصوصی را از عرصه دولتخانه خارج نماید.

وی همچنین از بررسی درخواست استاندار قزوین طی سه ماه آینده خبر داد و افزود: با توجه به وسعت و اهمیت دولتخانه ضمن حضور آقای دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی، من نیز دیدار مجددی از دولتخانه خواهم داشت و تصمیم مناسب را اتخاذ می‌کنم.

دکتر سلطانی فر انجام مزایده پروژه مرمت و احیای گراند هتل قزوین و انتخاب بهره‌ بردار آن را گامی موثر به سوی ساماندهی دولتخانه صفوی قزوین دانست و اظهار امیدواری کرد: با آغاز مرمت و عملیات عمرانی پروژه و حمایت مسئولان استانی از این موضوع مهم زمینه همکاری و مشارکت بخش خصوصی در تامین فضاهای اقامتی گردشگران افزایش یابد.

در پایان این دیدار علیرضا خزائلی معاون برنامه ‌ریزی شهرداری قزوین خواستار فروش و واگذاری قطعی مجموعه سعدالسلطنه به شهرداری قزوین شد که با مخالفت قاطع دکتر سلطانی فر این خواسته غیر قانونی و نا ممکن اعلام شد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons