نوشته ها

دیدن دشتک ، یکی از زیباترین روستاهای فارس را از دست ندهید

ارسال شده توسط :

دیدن دشتک ، یکی از زیباترین روستاهای فارس را از دست ندهید

روستای دشتک در استان فارس از توابع بخش درودزن شهرستان مرودشت، با مختصات جغرافیایی ۵۲ درجه و ۲۸ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۱۷ دقیقه عرض شمالی، در تنگه کوه دشتک، در شمال دشت درودزن قرار دارد.

روستای دشتک با در برداشتن چشم اندازهای زیبا در اطراف روستا، توده های جنگلی ناحیه زاگرس میانی ،باغات وسیع گردو و انگور، چشمه های متعدد در داخل باغات، قنات های قدیمی و آثار تاریخی و فرهنگی نظیر مساجد قدیمی، راه پله های قدیمی(۱۲۰۰پله) بافت معماری پلکانی، غارهای کنده شده در مسیر راه پله، حمام ها و آسیاب های قدیمی، خرف خانه ها و مقبره امامزاده فخرالدین احمد موسی (ع)  با آب و هوای بسیار مطلوب در فصول گرم سال پتانسیل قابل توجهی در جذب گردشگر را دارا می باشد که در صورت ایجاد در زیرساخت های مناسب برای فعالیت های گردشگری امکان عرضه محصولات این صنعت را در این روستا فراهم و اقتصاد محلی را متحول خواهد نمود

ویژگی های اقلیمی

بر اساس آمار و اطلاعات نزدیکترین ایستگاه سینوپتیک (ایستگاه سد درودزن) میانگین حداقل دمای سالانه، بین ۱۱ تا ۱/۱۲ درجه و میانگین حداکثر دمای سالانه بین ۳/۲۳ تا ۱/۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. گرمترین ماه‌ های سال تیر و مرداد و سردترین ماه‌های سال دی و بهمن است.

از لحاظ اقلیمی، بر اساس روش آمبرژه محدوده مورد مطالعه در اقلیم نیمه مرطوب سرد و بر اساس روش دو مارتن در اقلیم نیمه‌ خشک واقع شده است. بدین سبب  در این روستا اصولا هوا در بهار و تابستان مطبوع ولی در زمستان سرد می باشد

مهمترین ویژگی پوشش گیاهی غالب منطقه

به طور کلی محدوده روستای دشتک و حاشیه آن، در بر گیرنده اراضی کوهستانی با پوششی از جنگل‌های زاگرسی و اراضی کشاورزی (زراعت و باغات) می‌باشد. تیپ جنگلی که در بر دارنده درختان پراکنده و زیراشکوبی از گیاهان مرتعی است.

ویژگی های فرهنگی، تاریخی و پیشینه منطقه

در باب وجه تسمیه روستای مذکور چنین بیان شده است که این روستا به لحاظ استقرار در دشتی کوچک به نام دشتک نامیده شده است . روستای مذکور  یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین روستاهای دهستان درودزن می باشد و بقایای آثاری از دوره هخامنشیان در آن مشاهده شده است. لحاظ نژاد ، مردم روستای دشتک مانند اکثر نقاط ایران دارای نژاد آریایی از تبار فارس بوده و زبان آنان فارسی می‌باشد و با لهجه دشتکی صحبت می‌کنند. مردم روستای دشتک مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.  پوشش محلی مردم روستای دشتک طرح های زیبا و شادی بخشی دارد. ، لباس قری پوشش زنان روستا می باشد .

مهمترین صنایع دستی ،محصولات خانگی و آداب و سنن

گردو، بادام، بادامکوهی، کتیرا و انواع محصولات باغی (سیب، آلو درختی، انار، زرد آلو، شفتالو، انگور) و همینطور صنایع دستی مانند گیوه(ملکی) دوزی، شیوه کشی(قسمت زیرین گیوه) ریوار دوزی(قسمت رویۀ گیوه) نمد مالی، نجاری، رنگرزی و همینطور تولید عسل طبیعی، شیره پزی از محصولات و تولیدات قدیمی این روستا بود. گیوه بافی، گلیم بافی و قالی بافی از هنرهای دستی مردم روستای دشتک می‌باشد. روستای دشتک در زمان های گذشته یکی از مراکز مهم تولید گیوه در منطقه  بوده و علاوه بر مصارف داخلی به مناطق دور دست هم صادرات داشته است. 

 دید و بازدید و عید نوروز ، مراسم عاشورا ( سینه زنی ، زنجیر زنی) ، همچنین بر گزاری مجالس سوگواری ، مراسم عروسی (و اخنون ، سرتراشون، حمام برون  ، لباس برون) ، پشم بری، شستشو حیوانات و دامها ، مراسم جمع آوری شیره پزی ازجمله مراسم هایی بوده که در روستای دشتک رواج دارد. از نکات مهم برگزاری مراسم در این روستا بزرگداشت مراسم عزاداری سالار شهیدان در دهه محرم خصوصا تاسوعا و عاشورا می باشد که با شکوه خاص همراه با تعذیه خانی برگزاری می گردد.

موسیقی محلی ‌این روستا  همانند موسیقی  رایج در استان فارس می باشد که با سازهای محلی نواخته می شود و نغمه‌های محلی و شوشتری، در بین این مردم رواج دارد.

جاذبه های گردشگری :

 جاذبه های طبیعی

فضاهای کوهستانی ،قله ها و صخره ها شامل، کوه رگ ،  دیار کوه،  مورگ او چغر ،  کوه سوربس

رودخانه دائمی دشتک

چشمه ها

آبشار آب و باد

جاذبه های ژئو توریسم وجود غارهای کهن

فضاهای جنگلی(جنگل‌های کوهستانی زاگرسی) جنگلهای انبوه گردنه چاهو و غوره دان 

مراتع  روستای دشتک شامل   چاهو و آب چغر

باغ‌های دشتک خصوصا باغهای  گردو و  بادام

جاذبه های تاریخی و فرهنگی

بافت روستا با چینش پلکانی به عنوان بافت با ارزش تاریخی

راه پله قدیمی در پائین دست روستای دشتک

آسیابهای قدیمی 

مساجد قدیمی  منجمله  ،مسجد جامع، صاحب الزمان ،مسجد ابولفضل (ع)، مسجد خواجه، مسجد امام حسن (ع) و……..

امامزاده فخرالدین.

گورستان قدیمی روستای دشتک با  قدمت تاریخی (برخی از سنگ قبرها به قرن هفتم ه‍.ق. مربوط است )

وضعیت راهها و حمل و نقل

 مسیر هوایی : نزدیکترین فرودگاه به روستای دشتک فرودگاه شیراز است .فاصله روستای دشتک از طریق جاده آسفالته به این فرودگاه حدود۱۲۰ کیلومتر است.

مسیر  جاده‌ای : دسترسی به این روستا از طریق مسیر شیراز به مرودشت و پس از آن به سمت کوشکک  و سپس شهر  درودزن و روستای دشتک امکان پذیر است. فاصله روستا دشتک به شیراز از طریق این جاده۱۲۰ کیلومتر است و راه دسترسی به روستا تا داخل روستا آسفالت بوده. در کنار این جاده اصلی، راه فرعی که جاده اصلی را به دشتک متصل می‌کند وجود دارد که شامل دو بخش است قسمتی  از این راه که بعد  از  قدمگاه  تا حصار می باشد و  قسمت دیگر از میان ارتفاعات جنوبی دشتک  عبور می کند . از داخل روستا تا سایت پیش بینی شده  راه مورد نظر شوسه و ناهموار می باشد .

وضعیت امکانات اقامتی و پذیرایی :

امکانات اقامتی:  در این روستا مکان خاصی برای اقامت گردشگران وجود ندارد .

امکانات پذیرایی: در این روستا رستوران یا مرکز ارائه خدمات پذیرائی وجود ندارد تعداد معدودی مغازه برای خرید ماحتیاج روستاییان در دشتک و روستاهای همجوار دایر می باشد که گردشگران هم در صورت نیاز از آنها استفاده می نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons