نوشته ها

دیوار گرگان گل سرسبد پروژه های میراثی استان گلستان می باشد

ارسال شده توسط :

دیوار گرگان گل سرسبد پروژه های میراثی استان گلستان می باشد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در نشست با گروه گرگان دوستان گفت: دیوار گرگان گل سرسبد پروژه های میراثی استان گلستان می باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی در نشست هم اندیشی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با جمعی از گرگان دوستان ،مهندس ابراهیم کریمی با اشاره به این مطلب گفت: دیوار گرگان یک موضوع فراموش شده بود  ولی با اقدامات انجام شده خوشبختانه در حال حاضر پیگیر ثبت جهانی و مرمت آن به عنوان یکی از موضوعات اصلی حوزه میراث فرهنگی هستیم.

وی در این خصوص بیان نمود: در بحث دیوار گرگان تنها دو راه وجود دارد یا به همت همگی آن را احیا و بازسازی کنیم و یا به حال خود رها کنیم و به مرور زمان این اثر ارزشمند  تاریخی به فراموشی سپرده شود.

کریمی خاطرنشان کرد: اگر برای دیوار تاریخی گرگان کار بزرگی انجام ندهیم با توجه به ۴۴ اثر ملی در نوبت ثبت جهانی حداقل ۴۴ سال باید در نوبت ثبت جهانی آن بمانیم.

ابراهیم کریمی در ادامه با اشاره به موزه میراث روستایی استان گلستان خبر داد: این موزه به عنوان دومین موزه میراث روستایی کشور دارای ردیف بودجه ملی خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان ادامه داد: در حال حاضر چند خانه به آن منتقل شده است و امیدواریم با تصویب بودجه مناسب خانه های بیشتری را واچینی و احیا نماییم.

وی در اشاره به سرمایه گذاری بخش خصوصی گفت :با توجه به واگذاری مجموعه باقری به بخش خصوصی اسناد مزایده  ۶ اثر تاریخی برای واگذاری به بخش خصوصی آماده گردیده است که به زودی منتشر می شود.

کریمی یادآور شد: شما، گروه گرگان دوستان، نیز  می توانید برای تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بافت تاریخی گرگان و ایجاد کاربری های متناسب با آن نقش موثری را ایفا کنید.

همچنین در این جلسه محمدمهدی برهانی معاون میراث فرهنگی استان گلستان  با اشاره به رشد ۵۰۰ درصدی ثبت آثار ملی در ۸ ماه گذشته سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ از تهیه پرونده گویش گرگانی و ارسال آن تا پایان هفته آینده برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

وی  اعلام کرد: در حال تهیه و تصویب طرح حریم بافت قدیم گرگان هستیم و در صورت نهایی شدن این طرح، بیش از ۱۵۰ بنای ارزشمند درون بافت تعیین حریم و دارای حریم مصوب خواهند شد.

در پایان ضمن ابراز تشکر گرگان دوستان از پاسخگویی و همراهی مدیرکل و مجموعه اداره کل و با اشاره به اینکه گروه گرگان دوستان متعلق به کل دشت گرگان می باشد نه تنها شهر گرگان،  با پیشنهاد مدیر جهانی گنبد قابوس مقرر شد نشستی در کنار میراث جهانی قابوس با حضور مسوولان مرتبط برگزار گردد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons