نوشته ها

دیوانخانه وکیل در شیراز مرمت می شود

ارسال شده توسط :

دیوانخانه وکیل در شیراز مرمت می شود

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

پرونده مرمتی عمارت تاریخی دیوانخانه در شیراز گشوده شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس : با توجه به ضرورت مرمت بخشهایی از این اثر تاریخی ارزشمند به عنوان یکی از آثار شاخص دروه زندیه در شیراز عملیات مرمت این بنا در دستور کار قرار گرفت که هم اکنون با اختصاص اعتباری حدود ۱۱۴ میلیون تومان مرمت بنا آغاز و درحال انجام است.

اندود گچ یا سفید کاری سنتی ۳ اطاق و راهروها ، ادامه رنگ آمیزی و موزون سازی و ته رنگ گذاری تزئینات بدنه ، مرمت و رنگ آمیزی ستون های چوبی ایوان ، ادامه کف سازی و کف فرش اطاق ها ، تعمیرات عایق رطوبتی و آجر فرش بام ، مرمت اندود پله ها ، ساخت و نصب تعدادی از درهای چوبی ، رنگ آمیزی در های جوبی و شیر سر چوبی موجود و با تکیه بر اصول علمی مرمت در دست انجام است .

گفتنی است : عمارت دیوانخانه نزدیک ارگ کریمخانی ، در ابتدای خیابان ۲۲ بهمن قرار گرفته است . این بنا با مساحتی برابر با ۸۴۰ متر مربع از آجر و سنگ ساخته شده و از آثار دوره زندیه است . بنا بر منابع تاریخی بجای مانده از عصر زندیه، کریمخان عمارت دیوانخانه یا « بار عام » را جهت رسیدگی به امور دولتی و دیوانی ساخته است . چنانکه غالباً هیأتهای اعزامی و کارگزاران حکومتی در این عمارت با ارکان دولت زندیه دیدار و گفتگو می کردند .

دیوانخانه، دارای ایوان مرکزی با سقف بلند و مسطح است و دو ستون یکپارچه مرتفع نیز در جلوی آن قرار داشته است . به دنبال سقوط حکومت زندیه و روی کار آمدن قاجاریه به فرمان آقا محمدخان قاجار این دو ستون مرمرین و بزرگ به تهران انتقال یافته و در کاخ گلستان نصب گردید و بجای آن، دو ستون چوبی در این محل نصب گردید.

در دو طرف تالار اتاقهایی بنا شده که محل انجام امور دفتری خاندان زندیه بوده است. طاقها دارای پوشش مقرنس می باشد که روی آن نقاشی شده است. پنجره اتاقها نیز دارای گره کاری چوبی است . در جلوی تالار بر روی سنگهای بزرگ صیقلی، تصاویر جنگ رستم و اشکبوس و در دو طرف آن دو شیر و دو باز حجاری شده است . در جلو این عمارت دو حوض بزرگ قرار دارد .

مقرنس کاری، حجاری و نقاشی های دوره زندیه و به ویژه نقاشی مکتب شیراز از ویژگیهای معماری و هنری این بنا می باشد. عمارت دیوانخانه در سال ۱۳۴۹ به شماره ۹۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عمارت دیوانخانه که در زمان قاجاریه مرکز پست و تلگراف هند و اروپا بود در دوره دوم پهلوی قسمتی از آن تخریب و ساختمان پست و مخابرات بر روی اضلاع جنوبی و غربی آن احداث گردید . لذا با توجه به اهمیت این بنا اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری فارس در طرحهای بلند مدت خود حفظ و احیای آن را در دستور کار خود قرار داده است .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons