نوشته ها

دیپلوماسی فرهنگی راهبردی مناسب برای توسعه گردشگری ایران است

ارسال شده توسط :

دیپلوماسی فرهنگی راهبردی مناسب برای توسعه گردشگری ایران است

(( میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ))

مدیر کل میراث فرهنگی استان به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور در اجلاس بین المللی فرهنگ اسلامی و مشارکت آن در بازار گردشگری آسیا در کشور برونئی شرکت و خاطر نشان کرد : دیپلوماسی فرهنگی ابزار مناسبی برای توسعه ارتباطات میان کشورهای اسلامی و توسعه صنعت گردشگری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، کنفرانس بین المللی و سالانه فرهنگ اسلامی و مشارکت آن در بازار گردشگری آسیا در تاریخ ۱۶ و ۱۷ نوآمبر سال ۲۰۱۵ میلادی در کشور برونئی برگزار گردید. در کنفرانس امسال که با شرکت مدیران و صاحبنظران فرهنگی و گردشگری کشورهای جنوب شرق آسیا و با مشارکت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) همراه بود، فریدون اله یاری به عنوان نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این نشست بین المللی شرکت کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در نشست پایانی روز اول کنفرانس در طی سخنانی عنوان کرد: ایران و به ویژه اصفهان دارای ظرفیتهای عظیمی در راستای توسعه گردشگری اسلامی هستند.

وی تاکید کرد : اگر به بیش از یک میلیون اثر و جاذبه فرهنگی به ویژه آثار معماری ایران که بخش قابل توجهی از آن ، دستاوردهای فرهنگی و تمدنی این ملت بزرگ در طول ۱۴۰۰ سال حیات فرهنگ و تمدن اسلامی است بنگریم درمی یابیم که ایران از توان فراوانی برای توسعه تعاملات فرهنگی و گردشگری میان کشورهای جهان بویژه کشورهای اسلامی برخوردار است.

اله یاری به سیاستهای جدید دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه گردشگری اشاره کرده و افزود : امروز دولت و ملت ایران تمایل وافری به توسعه گردشگری به ویژه میان کشورهای مسلمان با بیش از یک میلیارد جمعیت دارند.

اله یاری به آثار تاریخی ایران در دوران اسلامی اشاره کرد و افزود : در تمامی شهرهای ایران به ویژه اصفهان آثار میراث فرهنگی ملموس و ناملموس فاخری از دوران تمدن اسلامی وجود دارد که امروزه مد نظر گردشگران فراوانی است که ایران و اصفهان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند و این در حالی است که اولین مسجد جهان اسلام که به ثبت جهانی رسیده است با نام “مسجد جامع عتیق” با قدمتی بیش از ۱۲۵۰ سال در کشور ایران و در شهر اصفهان واقع شده است.

اله یاری در بخش دیگری از سخنانش به نقش ایران در توسعه فرهنگ و تمدن جهانی به ویژه در دوره باستان و اسلامی اشاره کرد و افزود : عبور جاده ابریشم از قلب ایران نمایانگر نقش بی بدیل این سرزمین در توسعه ارتباطات فرهنگی میان شرق و غرب جهان در بیش از ۴۰۰۰ سال است.

وی همچنین به توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی توسط ایرانیان اشاره کرده و خاطرنشان کرد، بی شک جهان اسلام، مرهون تلاشهای ایرانیان مسلمان در توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی به ویژه در سده های پنجم و ششم هجری قمری در دوران سلاجقه و همچنین در سده های دهم و یازدهم هجری قمری در دوران صفوی است. به ویژه اینکه در سده یازدهم هجری قمری ایرانیان با ایجاد مکتب علمی و فرهنگی اصفهان، به محوریت شهر تاریخی اصفهان، بزرگترین مکتب علمی و فرهنگی جهان شرق را پیش از سده هجدهم میلادی و بروز انقلاب صنعتی در جهان غرب پدید آوردند.

اله یاری تاکید کرد : بی شک تلاش داریم تا جایگاه والای ایران در تاریخ بشریت را به همگان ارائه کنیم ، لذا معتقدیم در دنیای امروز و به ویژه در دهه دوم از سده بیست و یکم میلادی می توانیم پیام فرهنگی این ملت بزرگ و خدا جو را که ناشی از تمایل آنها به صلح طلبی، همزیستی مسالمت آمیز و برقراری تعامل فرهنگی با جهان است را از طریق دیپلماسی فرهنگی به بهترین وجه از طریق صنعت گردشگری به همگان ابلاغ کنیم.

اله یاری در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد تا اجلاس فرهنگی کشورهای مسلمان، در غرب آسیا و به ویژه در ایران، در آینده نزدیک برگزار شود.

شایان ذکر است نشست بین المللی دو روزه فرهنگ اسلامی و تاکید آن بر بازار گردشگری به مدت دو روز با حضور کشورهای آسیایی همچون: فیلیپین، مالزی، سنگاپور، اندونزی، برونئی، تایلند و تیمور شرقی در شهر “سری بگاوان” پایتخت کشور پادشاهی برونئی برگزار گردید. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در نشست امسال برای اولین بار شرکت کرد.

 

گفتنی است برونئی کشور کوچکی است که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. این کشور دارای ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است و بیش از ۶۰ درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند. زبان مردم برونئی ،مالائی است و این کشور بدلیل داشتن منابع نفت و گاز دارای درآمد فراوانی است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons