نوشته ها

رئیس مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی سنت های زیبای نوروزی خراسان در طرح ملی نوروزگاه معرفی می شود

ارسال شده توسط :

رئیس مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی سنت های زیبای نوروزی خراسان در طرح ملی نوروزگاه معرفی می شود

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ))

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به سنت های زیبای نوروزی در استان خراسان رضوی گفت: این سنت های زیبا و آئین ماندگار می تواند در قالب طرح ملی نوروزگاه معرفی، حفظ و احیاء شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، دکتر حمید ضیایی پرور با بیان این مطلب گفت: استان خراسان رضوی یکی از کهن ترین و غنی ترین استان های کشور از لحاظ تاریخی است که دارای سنت های بسیار زیبایی در نوروز است که این سنت ها باید حفظ و به نسل های آینده معرفی شوند.

وی با بیان اینکه در این استان به دلیل تنوع قومیتی در هر شهرستان شاهد اجرای سنت ها و آئین های زیبا و ماندگار مرتبط با نوروز هستیم اضافه کرد: متاسفانه برخی از این آئین های زیبا و سنت های خاطره انگیز در حال فراموشی از بین رفتن است که باید بر اساس یک دستور العمل و برنامه ریزی مناسب از فراموش شدن و از بین رفتن این سنت های زیبا جلوگیری کرد.

ضیایی پرور ادامه داد: در این میان اجرای طرح ملی نوروزگاه از ۲۴ الی ۲۸ اسفندماه در ۱۲ استان کشور از جمله خراسان رضوی یک فرصت بسیار مغتنم و ارزشمند برای معرفی، حفظ، حراست، احیاء و نگهداری آن ها و انتقال این سنت های زیبا به نسل های آینده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه با اشاره به برگزاری این طرح ملی در دو شهر مشهد و نیشابور در استان خراسان رضوی افزود: برگزاری طرح ملی نوروزگاه در این دو شهر می تواند به حفظ و احیاء آئین های نوروزی در خراسان کمک کند.

ضیایی پرور که خود اهل خراسان می باشد و اصالتی خراسانی دارد در پایان صحبت های خود خاطر نشان کرد: برپایی نمایشگاه عکس و اسناد مرتبط با نوروز، برگزاری نشست علمی – پژوهشی در موزه بزرگ خراسان، عروسک گردانی، اجرای آئین های سنتی، نوروز خوانی، اجرای بازی های بومی و محلی و … از مهمترین محورهای برگزاری طرح ملی نوروزگاه در استان خراسان رضوی است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons