نوشته ها

راه اندازی خانه صنایع دستی در شهرستان گرمسار

ارسال شده توسط :

راه اندازی خانه صنایع دستی در شهرستان گرمسار

((میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمسار))

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمسار گفت: به زودی خانه صنایع دستی در این شهرستان راه اندازی می‌شود.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «مهوش کمالی» اظهار داشت: یکی از سالن‌های مجموعه باغ موزه علم و صنعت(واقع در کارخانه پنبه پاک کنی) به این منظور پیش ‌بینی شده و در حال حاضر نیز در حال مرمت و ساماندهی است.

وی گفت: این سالن جهت استقرار هنرمندان صنایع دستی غرفه بندی می‌شود و به صورت بازارچه تولید و عرضه و فضای نمایشگاهی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی هدف از راه اندازی خانه صنایع دستی را حمایت از تولیدکنندگان و هنرمندان صنایع دستی، اشتغالزایی و متمرکز کردن هنرمندان در یک مکان عنوان کرد.

کمالی با قدردانی از مدیر کل جهاد کشاورزی استان و شهرستان گرمسار، گفت: مکان باغ موزه علم و صنعت توسط اداره جهاد کشاورزی در اختیار اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته است.

بافته های داری، سراجی سنتی، مرواربافی، رودوزی سنتی، سفالگری، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از رشته های فعال صنایع دستی شهرستان گرمسار است.

ضلع غربی میدان معلم شهرستان گرمسار بنایی قدیمی با عنوان کارخانه پنبه پاک کنی قرار دارد که این مجموعه بسیار زیبا در دو طبقه و با پلان مستطیل شکل ساخته شده است.

مصالح تشکیل دهنده اصلی در انبارها خشت و گل است که یک ردیف آجر، نمای خارجی ستونهای آن را شامل می شود که در نگاه اول به نظر کاروانسرایی درون شهری می‌رسد که بعدها تغییر کاربری پیدا کرده اما از همان ابتدا به عنوان انبار پنبه ساخته شده است و الگوی ساخت آن از پلان کاروانسراهای این منطقه نشات گرفته است. مجموعه کارخانه پنبه پاک کنی و انبار پنبه، به شماره ‌‌۵۶۴١ در تاریخ‌٢۵/١٢/٨٠ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این مجموعه به اوایل دوره پهلوی بر می‌گردد.

کارخانه پنبه پاک کنی پس از انجام مرمت توسط اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان به باغ موزه صنعت گرمسار تبدیل شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons