نوشته ها

راه اندازی کارگاه خاتم کاری در خانه صنایع دستی

ارسال شده توسط :

راه اندازی کارگاه خاتم کاری در خانه صنایع دستی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

خانه صنایع دستی شهرستان بیرجند واقع در باغ و عمارت تاریخی رحیم آباد، پذیرای اولین کارگاه خاتم کاری در استان خراسان جنوبی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل ضمن بیان این مطلب افزود: هنرهای سنتی ایران، هنرهای اصیل مردمی و نشات گرفته از فطرتی پاک است که از دیر باز در تمامی شئون زندگی مردم رسوخ کرده است و این هنرها، از گذشته دور تا کنون، بدون تغییرات زیاد باقی مانده اند و اگر به آنها توجه نشود رفته رفته به بوته فراموشی سپرده خواهند شد.

حسین عباس زاده بیان داشت: هنر خاتم یکی از اصیل ترین صنایع دستی سرزمین ایران می باشد. شیوه کار در خاتم کاری بدین صورت است که ابتدا چوب، استخوان یا فلز را به صورت منشورهای مثلث القاعده می برند و آنها را بنحوی کنار هم قرار می دهند که برش عرضی آنها دارای اشکال هندسی منظم باشد، زیرا شکل عمومی بیشتر خاتم ها را نقوش هندسی تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: بعد این برش ها را در کنار هم و بوسیله سریشم، روی ورقه نازکی از چوب، می چسبانند و نهایتا ورقه را بر اشیاء گوناگونی مانند میز، صندلی، جعبه، قاب و غیره می نشانند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: خانه صنایع دستی بیرجند که همزمان با هفته میراث فرهنگی در باغ و عمارت تاریخی رحیم آباد بیرجند افتتاح گردیده شامل ۱۱ کارگاه تولیدی صنایع دستی در رشته های رودوزی های سنتی، سفال و سرامیک، نگارگری، طراحی سنتی، پیکرتراشی، معرق چوب، هم جوشی شیشه، معرق چرم، گلیم بافی وکارگاه مرمت چوب می باشد.

لازم بذکر است: این مجموعه همه روز به غیر از ایام تعطیل از ساعت ۸٫۳۰ لغایت ۱۳ به روی علاقمندان باز است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons