نوشته ها

رشته کوه زرد کوه

ارسال شده توسط :

رشته کوه زرد کوه

رشته کوه زرد کوه (( استان چهار محال و بختیاری))

رشته کوه زرد کوه در شهرستان کوهرنگ (‌از شمال غربی تا مرکز شهرستان ) قراردارد و از کوههای لم لی ، تورک ،گله سگا ، شنگی ، گرد ، کمر بی کس ، دالانک ، میلی ، هفت تنان ، چری ، قیصری ، چهل خشت و کهنو تشکیل شده است که بلندترین ستیغ آن بابلندای ۴۲۲۵ متر کلونچی نام دارد. ستیغ های دیگر آن عبارتند از : شاه شهیدان ۴۱۵۰ متر ، پنبه گال ۴۰۰۰متر ، میش چال ، دوزرده ، چری و هفت تنان.

بلندترین یخچال در ناحیه زرد کوه ایل بیگ نام دارد. از این رشته کوه رودخانه های بسیاری سرچشمه می گیرند که از جمله رودخانه های آب با زفت ، آب کوهرنگ ، آب زک ، لب ، آب شنگی ، آب شرمک ، آب ترکی ، آب دره کل ، آب دزداران و آب کوفی را می توان نام برد. راههای مالرو چلگرد به شو ، چلگرد به لاوه ، چلگرد به خویه ، براشگفت به سر خلا ودشتک به مورز این رشته کوه را قطع می کنند. بارندگی سالیانه زرد کوه بین ۸۰۰تا۱۲۰۰ میلیمتر است و میانگین درجه حرارت آب بین ۵ تا ۱۵ درجه و از لحاظ زلزله خیزی جزو نواحی نیم زیان به شمار می رود.

دامنه های باختری و شمالی زرد کوه از جنگل پوشیده شده و برای بالا رفتن به ستیغ کلونچی می توان از طریق شهر چلگرد و دریاچه بند کوهرنگ و دره لاسبز وهمچنین گردنه با زفت استفاده نمود. بند کوهرنگ در دامنه خاوری این رشته کوه قرار دارد و آب انبار شده درآن بوسیله تونل کوهرنگ به زاینده رود منتقل می گردد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons